Otomatik Katılım (Otomatik BES) Nedir?


Otomatik Katılım (Otomatik BES); özel sektörde ve kamu sektöründe çalışan ya da çalışmaya başlayacak olan 45 yaş altındaki kişilerin işverenleri tarafından otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dâhil edildiği uygulamadır.


Otomatik Katılım Sistemi; siz geleceğiniz için çalışırken, tasarruf ederek birikim yapmanızı ve sisteme özel ek devlet katkılarından faydalanmanızı sağlar.

İşveren İçin

İŞVEREN İÇİN


Otomatik Katılım uygulamasına dâhil olan her işverenin kanunen, bir emeklilik şirketi ile sözleşme yaparak kriterlere uyan çalışanlarını bu plana dâhil etme zorunluluğu bulunur.

Otomatik Katılım sistemine dâhil edilen çalışanların, her ay prime esas kazançlarının veya emeklilik keseneğine esas aylıklarının minimum %3'üne karşılık gelen tutar, Otomatik Katılım planlarına aktarılır. Çalışanlar, sistemde kaldıkça devlet katkısı gibi avantajlardan da faydalanarak emekliliğe yönelik ek tasarruf yapma imkanı elde ederler. Gönüllülük esasına dayalı olan uygulamada, çalışanlar dilerlerse 2 ay içerisinde herhangi bir kesinti olmadan sistemden çıkış yapabilir.

Tasarrufu bireysel ve ulusal ölçekte yaygınlaştırmayı hedefleyen Otomatik Katılım ile ekonomiye de uzun vadeli kaynak sağlanıp dalgalanmaların önlenmesine katkıda bulunulur.

AgeSA Otomatik Katılım hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarına Sıkça Sorulan Sorular sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
OTOMATİK KATILIMIN AVANTAJLARI
%30 Devlet Katkısı
Ödediğiniz katkı payının %30'u oranında devlet katkısı elde edin. Üstelik katkı payınızı artırarak daha fazla devlet katkısı elde edebilirsiniz.
1.000 TL Başlangıç Devlet Katkısı
2 aylık cayma süresinin sonunda sistemde kalın; bir defaya mahsus 1.000 TL başlangıç devlet katkısı alın.
Emeklilikte Maaşa Ek %5 Katkı
Birikiminizi en az 10 senelik yıllık gelir sigortası olarak almayı tercih edin; birikiminizin %5'i kadar ilave devlet katkısı alın.
Uygulama kapsamında AgeSA Bireysel Emeklilik Planları hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun, size ulaşalım!
Form için tıklayın
Değerlenen Birikimler
Otomatik Katılım sözleşmeniz kapsamında yaptığınız birikimler, emeklilik yatırım fonlarında profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilsin.
Rahat Emeklilik Dönemi
Yapacağınız birikimlerle emeklilik döneminiz için ek gelir imkânı elde edin; emeklilik döneminde çalışmanıza gerek kalmadan yaşam standartlarınızı koruyun.
Güvenli ve Şeffaf Sistem
Tüm unsurları denetim altında olan Bireysel Emeklilik şirketleri sayesinde, bireysel emeklilik birikimleriniz emeklilik şirketinde değil, Takasbank nezdinde tutulsun.