Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?
arrows-acc

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yarını şimdiden güzelleştirmek için düzenli birikimler yapacağınız, devlet katkısı sayesinde birikimlerinizi artıracağınız, güvenli ve kazançlı bir emeklilik sistemi.

Gelin AgeSA ile bireysel emeklilik nedir, faydaları nelerdir birlikte bakalım.

Hayallerinizdeki Emekliliğe AgeSA BES ile Kavuşun

Ek harcamalarınızı rahatça karşılayabileceğiniz, artan birikimlerinizle hayallerinize daha kolay ulaşabileceğiniz bir emekliliğe ne dersiniz? Mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine ek olarak oluşturulan Bireysel Emeklilik Sistemi, tam da bunun için.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikimleriniz bir yandan %25 devlet katkısıyla artarken, diğer yandan yatırım fonlarında işlem görür. Düzenli ödemeleriniz sayesinde değerini kaybetmeyen birikimleriniz, uzun vadede enflasyonun üzerinde getiri sunar. Üstelik BES katılımınız standartlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda şekillenebilir.

Aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık... Nasıl isterseniz. Ödeme periyodunu sizin belirleyeceğiniz BES katkı payı tutarınız, kredi kartınızdan ya da banka hesabınızdan düzenli olarak tahsil edilir. Böylece belirli bir disiplin içinde tasarruf yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?
AKLIMA TAKILDI
BES fonlarımın dağılımını değiştirebilir miyim?
- Evet, hem de yılda tam 6 kere. Böylece fonlarınızın getirisini beklentileriniz doğrultusunda artırabilirsiniz. Ayrıca seçmiş olduğunuz emeklilik planını da yılda 4 kere değiştirebilirsiniz.

Basit Bir Hesaplama.
Devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına,
ödedikleri katkı payının %25’i oranında ek katkı sağlar.
Her ay 300 TL katkı payı
+
75 TL devlet katkısı
=
Ayda 375 TL Birikim
 

AgeSA ile Bireysel Emeklilik Sistemi

Değerlenen birikimlerinizle emeklilik döneminizde
EK GELİR
İMKÂNI
Sigortacılık, Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), SPK ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından
GÖZETİM VE DENETİM  ALTINDA
Kamu sosyal güvenlik sistemlerini tamamlayıcı,
GÖNÜLLÜ KATILIMA
DAYALI

AgeSA Bireysel Emeklilik’in güvenli ve esnek yapısı sayesinde ödemelerinizi dilediğinizce düzenleyebilir, fon yönetiminizi kolayca gerçekleştirebilir ve bireysel emeklilik iptali yapmaya gerek bile duymadan emekli olabilirsiniz. Sistemde en az 10 yıl kaldığınızda ve 56 yaşını tamamladığınızda mutlu, rahat ve keyifli emeklilik yılları artık sizi bekliyor demektir.

Aklınıza takılanlar olabilir, bu çok doğal. Kafanızdaki soru işaretlerini yok etmek için AgeSA BES’in faydalarına hızlı bir bakış atabilir, bireysel emeklilik nedir kolayca keşfedebilirsiniz.

BES'in avantajlarından
AİLENİZ DE FAYDALANABİLİR
Sizinle birlikte, vergi mükellefi olmayan eşiniz ve 18 yaşını doldurmuş çocuğunuz da devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilir. BES ile yapacağınız birikimi ileride çocuklarınızın eğitimi veya farklı ihtiyaçları için kullanabilirsiniz.
Bireysel Emeklilik
ŞEFFAF BİR SİSTEM
Bireysel emeklilik hesaplarınız Takasbank'ta tutulur, fon paylarınızı bu hesaplardan günlük olarak takip edebilirsiniz.
Ödemelerinize ara verebilir ya da
ARA ÖDEME YAPABİLİRSİNİZ
Dilediğiniz zaman miktarını sizin belirleyeceğiniz ara ödemeler yapabilir ya da senelik katkı payı tutarını belli bir ayda yatırıp bireysel emeklilik devlet katkısından daha erken yararlanabilirsiniz. Ya da tam tersine, gerekli durumlarda ödemelerinize ara verebilirsiniz.
Bireysel Emeklilik
GÜVENLİ BİR SİSTEM
Faaliyetlerimiz Sigortacılık, Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), bağımsız denetim şirketi ve Emeklilik Gözetim Merkezi'nin; fonlarımızın ve portföy yöneticimizin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu'nun denetim ve takibi altında.
Birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz
GENİŞ FON ÇEŞİTLİLİĞİ
Bireysel Emeklilik planlarınızda farklı yatırım araçlarını barındıran fon seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu fon çeşitliliği sayesinde, birikimleriniz piyasa dalgalanmalarından korunurken getiri sağlamaya da devam eder. Piyasa koşullarına göre birikimlerinizi; likit, yabancı menkul kıymetler, Altın ve Eurobond gibi çeşitli fonlarda değerlendirebilirsiniz.
Yatırım Pusulası sayfamızdan profilinize uygun fonları tespit edebilir, fonlarımızın geçmiş performansını görüntüleyebilirsiniz.
Bireysel Emeklilik planlarınızda size sunulan fonlardan tercih ettiğiniz fon seçeneklerinden profilinize uygun olanları kullanabilir, fon dağılımınızı değiştirebilirsiniz.
AgeSA Mobil’deki dijital fon danışmanı Fon Pro ile profilinize uygun fonları tespit edebilir, fonlarımızın geçmiş performansını görüntüleyebilirsiniz.
Uzun vadede
ENFLASYONUN ÜZERİNDE GETİRİ
2003 yılında kuruluşundan bu yana, Bireysel Emeklilik Sistemi ortalamada katılımcısına yıllık enflasyonun %3 üzerinde reel getiri sağladı. 2003 yılında sistem kurulduğunda sisteme yatırılan 100 TL, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde elde edilen ortalama plan getirisi ile 2020 sonu itibariyle 918 TL oldu. Aynı dönemde enflasyon endeksine yatırılan 100 TL ise 2020 sonu itibariyle 485 TL olmuştu. Sistem katılımcısına sadece elde ettiği getiriler bazında 433 TL katma değer sağladı. Burada yaratılan katma değere ilave olarak, sistemin katılımcısına sağladığı vergi avantajları ve devlet katkısı ise sistemin avantajlarını çok daha yukarı taşıyor.
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde
PARA BİRİKTİRMEK DAHA KOLAY
Birikim yapamıyorum, kazandıklarımdan kenara hiç ayıramıyorum diyorsanız, BES size düzenli ve kolay birikim yapma imkanı sağlar. Kredi kartı veya otomatik ödeme talimatı ile düzenli birikim yapabilirsiniz. Üstelik paranız sizin seçtiğiniz fonlarda değerlenir.
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde
VERGİ AVANTAJINDAN YARARLANABİLİRSİNZ
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde sözleşmenize devam ettiğiniz sürece vergi ödemezsiniz. Emekliliğe hak kazanma koşulları yerine getirildiğinde BES’te stopaj oranı getiri üzerinden %15 yerine %5’tir. Yani birikimlerinizi BES’te değerlendirmek size vergi avantajı da sağlar. Ayrıca Döviz ve Altın alımlarında %1 vergi kesintisi uygulanırken, BES fonlarınıza ilave bir vergi ödemezsiniz. Böylelikle BES’teki birikimleriniz katlanarak büyümeye devam eder.
Dijital Fon Danışmanı FonPro ile
SİZİN İÇİN EN UYGUN FON SEÇENEKLERİNDEN YARARLANABİLİRSİNİZ
Birikimlerinizin daha iyi değerlendirilebilmesi için, uzman Portföy yöneticileri tarafından her üç ayda bir size özel fon dağılım önerileri sunulur. Bireysel Emeklilikte hangi yatırım aracını seçeceğinizden emin olamıyorsanız veya buna vakit ayırmak istemiyorsanız; Fon Pro size destek olmak için hazır. Dijital fon danışmanınız Fon Pro, istek ve beklentilerinize göre oluşan risk algınıza en uygun fon seçeneklerini sunar. AgeSA Mobil üzerinde yer alan Fon Pro ile piyasa koşulları ve risk beklentilerinize özel güncel fon dağılım önerileri alabilir, yatırımlarınızı saniyeler içinde güncelleyebilirsiniz.
AgeSA Mobil ile Tüm BES İşlemleri Çok Kolay
Akıllı hareket AgeSA Mobil uygulaması ile dilediğiniz an kolay bir şekilde birikimlerinizin tüm detaylarını takip edip yönetebilir, değişiklik işlemlerinizi tek tıkla yapabilirsiniz.
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde
DİSİPLİNLİ YATIRIM YAPABİLİRSİNİZ
Birikim yapamıyorum, kazandıklarımdan kenara hiç ayıramıyorum diyorsanız, BES size düzenli ve kolay birikim yapma imkanı sağlar. Kredi kartı veya otomatik ödeme talimatı ile düzenli birikim yapabilirsiniz. Üstelik paranız sizin seçtiğiniz fonlarda değerlenir.
Hesap Bildirim Cetveli ile tüm bilgilerinizi aylık olarak takip edebilirsiniz.
Her ay hesap döneminizi takip eden 10 iş günü içerisinde hesabınızla ilgili detayların bulunduğu Hesap Bildirim Cetveli ile tüm bilgilerinizi kontrol ve takip edebilirsiniz.

Size Ulaşalım

Hayalinizdeki emeklilik için Bireysel Emeklilik (BES)

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik dönemlerinde daha rahat yaşayabilmeleri, gelir elde ettikleri dönemdeki hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de koruyabilmeleri ve ihtiyaç duyacakları ek harcamalarını rahatça karşılayabilmeleri için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olarak oluşturulan bir emeklilik sistemidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi:

  • Bireylerin emeklilik dönemlerinde, kendi birikimleri oranında ek bir gelir sağlamaya yönelik,
  • Sigortacılık, Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Sermaye Piyasası Kurulu ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından gözetim ve denetim altında tutulan ve özel emeklilik şirketleri tarafından faaliyetleri yürütülen,
  • Gönüllü katılıma dayalı, kamu sosyal güvenlik sistemlerini tamamlayıcı bir emeklilik sistemidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi mevzuatıyla ve uygulamalarla ilgili merak ettikleriniz için BES Sözlüğümüzü inceleyebilirsiniz.

BES, %25 devlet katkısı ile artık daha da avantajlı!

1 Ocak 2013'te başlayan yeni BES dönemiyle birlikte, artık BES daha avantajlı. Çünkü devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25'i oranında ek katkı sağlıyor. Örneğin, hesabınıza 200 TL katkı payı yatırarak 50 TL devlet katkısından yararlanabilecek ve 250 TL'lik birikim yapabileceksiniz.

Çiftçi, ev hanımı, esnaf, memur, doktor, avukat, 18 yaşını doldurmuş herkes Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılıp devlet katkısından yararlanabilecek. Eşiniz, 18 yaşını doldurmuş çocuğunuz ve yakınlarınız için sözleşme yaparak ailenizdeki herkesin ayrı ayrı devlet katkısından faydalanmasını sağlayabileceksiniz.

Devlet Katkısı detaylarını inceleyin.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ni Yakından Keşfedin

SOSYAL MEDYADA BİZ
Sabancı

Bu web sitesi, gerekli işlevselliği sağlamak ve online deneyimizini geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak AgeSA Gizlilik Sözleşmesi'nde özetlendiği gibi, çerezlerin kullanılmasına rıza gösterirsiniz.

KABUL EDİYORUM
Kapat
Yukarı