BES Hesaplama Aracı

BES Hesaplama Aracı

Bireysel emeklilik hesaplama aracımız Tasarruf Ölçer ile tasarrufunuzun emeklilik döneminiz için yeterli olup olmadığını kolayca hesaplayabilirsiniz. BES hesaplama için hazırsanız başlayalım.

Bireysel Emeklilik Hesaplamaya Başlayın

BAŞLA

Hesaplama sırasında hata oluştu. Lütfen girdiğiniz verileri kontrol edin.

hesaplanıyor...

Olası Birikiminiz

,00 TL

Aradaki Fark

,00 TL
T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından yıllık brüt %4 oranında reel getiri olacağı varsayılmıştır.
Hedeflediğiniz Durum
 • BES fon birikiminiz

  TL
 • BES maaşı *

  TL
Mevcut Ödeme Planınız İle Ulaşabileceğiniz
 • BES Fon Birikimi

  TL

 • BES maaşı *

  TL
 • Toplam Devlet Katkısı

  TL

Hayalinizdeki Emeklilik için ihtiyacınız olan ek fon tutarı

TL

Hayalinizdeki emeklilik maaşına ulaşabilmeniz için ek olarak ödemeniz gereken aylık katkı payı

TL
* İrata çevrilmesi halinde alınacak aylık gelir
SİZE ULAŞALIM GERİ

İletişim bilgilerinizi bırakın, sizinle irtibata geçelim.

Geleceğinizi biriktirmeye bugünden başlayalım.

Bireysel Emeklilik Sistemi, geleceğinizi güvence altına almak için tasarlanmış, devlet katkısı sayesinde birikimlerinizi artıracağınız, güvenli ve kazançlı bir finansal planlama aracıdır. Emeklilik döneminde ekonomik bağımsızlığınızı sürdürmeniz, hayallerinizi gerçekleştirmeniz ve yaşam standartlarınızı korumanız için tamamlayıcı bir destek sunar. Peki, finansal geleceğinizi şekillendirecek bu önemli adımı atarken nelere dikkat etmelisiniz?

BES Hesaplama Hakkında Sık Sorulan Sorular

BES Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir?

BES, kişilerin emeklilik dönemlerinde ekonomik anlamda standartlarını koruyan ve sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı rol üstlenen bir tasarruf ve yatırım sistemidir. BES’te ödediğiniz katkı paylarınız AgeSA emeklilik fonlarında değerlendirilir, fonlarda değerlenen birikimleriniz, emeklilik döneminizde size düzenli bir gelir imkânı sunar.

BES’te hesaplama yapılırken şu gibi hususlar dikkate alınır:

 • Fonlar, çeşitli yatırım araçlarına (hisse senedi, tahvil, altın, teknoloji, likit varlıklar vb.) dağıtılarak getiri potansiyeli artırılır.
 • Risk algınıza göre fon tercihi yapabilirsiniz.
 • Devlet, katılımcıların her ay ödediği prim tutarının %30’u kadar katkı sağlar.
 • 18 yaşın altındakiler dahil herkes BES yaptırılabilir.

Uzun vadeli bir yatırım ve tasarruf aracı olan BES ile katılımcılar sistemde ne kadar uzun süre kalırlarsa o kadar fayda sağlarlar.

Bireysel Emeklilik Hesaplaması ve BES‘te Kesinti Hesaplaması Nasıl Yapılır?

BES hesaplamaları katılımcıların ödediği katkı payı, sistemde geçirilen süre, devlet katkısı, tercih edilen fonlarla birlikte hesaplanır.

BES hesaplama yapılırken şu noktalar göz önünde bulundurulur;

 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ödenen katkı payları tercih edilen fonlarda değerlenir.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nde katılımcılar bir yıl içerisinde 12 kez bu fonlarda değişiklik yapma hakkına sahiplerdir.
 • Sistemde kaldıkça daha fazla kazanç sağlanır. En az 10 yıl sistemde kalanlar devlet katkısının %60'ına, 10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduranlar veya vefat/maluliyet nedeniyle sistemden ayrılanlar, getirileri dahil devlet katkısının tamamına hak kazanırlar.
 • İlk 5 yıl içinde sistemden çıkılması durumunda biriken tutardan mevzuatın belirlediği oranda kesintiler yapılır ancak 5. yıldan sonra avantajlı iade oranları devreye girer.
 • Giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi gibi kalemler, hesaplamalarda önemli rol oynar.
 • BES hesaplaması, katılımcının yaşına, yatırım stratejisine, sistemde geçirilen süreye ve toplam birikime bağlı olarak kişiselleştirilir.

BES, bireylerin finansal geleceklerini şekillendirmede kilit bir rol oynar. Katılımcılar sistemde kaldıkları süre boyunca ödedikleri katkı tutarına eklenen %30 devlet katkısı ile emeklilik dönemlerini güvence altına alabilir. BES finansal planlama açısından önemli bir rehberlik sağlar, ekonomik bağımsızlık için bir yol haritası sunar.

Asgari Ücret Üzerinden BES Devlet Katkısı Hesaplama Örneği

 • Bireysel emeklilik maaş hesaplama işleminde devlet katkısının etkisi katılımcının ödediği katkı payına bağlı olarak belirlenir. Bu hesaplamalarda asgari brüt ücret dikkate alınır. 2024 yılında asgari brüt ücret 20.002,50 TL’dir. Katılımcıların azami devlet katkısı alabilmesi için ödemesi gereken toplam katkı payı tutarı 240.030 TL'dir.
 • Alınacak maksimum devlet katkısı tutarı 72.009TL'dir.

BES Getirisi Nasıl Hesaplanır?

BES getiri hesaplamaları için yaygın kullanılan yöntemlerden biri iç verim oranıdır. Bu yöntem, katılımcının düzenli olarak katkı payı ödediği ve emeklilik yatırım fonlarına yatırım yaptığı süre boyunca elde ettiği ortalama yıllık getiri oranının yıllık enflasyon getiri oranıyla karşılaştırılmasıdır.

BES Hangi Tutar Üzerinden Hesaplanır?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde, ödediğiniz katkı payı tutarının %30'u oranında devlet de katkıda bulunur. Devlet katkısı uygulaması 2013 yılında %25 oranında başlamış, 2022 yılı itibarıyla da %30’a yükseltilmiştir. Devlet katkısı sayesinde daha çok katkı payı ödeyerek daha çok kazanabilirsiniz. Örneğin; siz 300 TL ödediğinizde devlet de 90 TL katkı payı ödemesi yapmaktadır

Bireysel Emeklilikten 10 Yıl Sonra Ne Kadar Devlet Katkısı Alınır?

Bireysel emeklilikte 10 yılın sonunda toplu para hesaplama işleminde devlet katkı payının %60'ına hak kazanılır. Sistemde 10 yılını doldurup 56 yaşını tamamlayan katılımcılar, devlet katkı payının tamamını yani %100'ünü alabilirler.

18 Yaşından Küçükler İçin BES Yapılabilir mi?

Evet, BES’e 18 yaşından küçükler de dâhil edilebilir. Son yapılan yasal düzenleme ile aile üyeleri için oluşturulan sözleşmelerde bireyler ayrı ayrı %30 devlet katkısı avantajından faydalanabilir. Bu değişiklik, çocukların erken yaşta sisteme dâhil edilerek geleceklerini güvence altına almalarını sağlar Çocuğuma BES yaptırarak geleceğini planlamak istiyorum diyorsanız linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz; https://www.agesa.com.tr/tr/gelecegimizin-gelecegi-guvence-altinda

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı