İşveren Grup Emeklilik Planı Nedir?

İşveren Grup Emeklilik Planı Nedir?

AgeSA İşveren Grup Emeklilik Planı, kurumunuz ve çalışanlarınız için avantajlı koşullar sunan bireysel emeklilik planıdır.

İşveren Grup Emeklilik Planı, Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki diğer planlara göre daha avantajlı yapıya sahiptir. Grup Emeklilik Planı ile kurumunuz çalışanlar için ödediği katkı paylarını çalışanın aylık brüt ücretinin %15’ini ve yıllık olarak toplam brüt asgari ücretin toplam tutarına kadar olan kısmı kurumlar vergisinden düştüğü için kazançlı çıkarken , çalışanlarınız da emeklilik hayallerine daha kolay adımlarla ilerler. Üstelik çalışanların şirket seçimlerindeki önemli kriterlerden olan BES’i çalışanlarınıza Grup Emeklilik Planı avantajlarıyla sunduğunuzda, şirketinizin esnek yan hakları güçlendirmiş olur.

Grup Emeklilik Planı sayesinde çalışanlarınızı sisteme tamamen kurum katkılı, kurum ve çalışan katkılı veya tamamen çalışan katkılı olarak dâhil edebilirsiniz.

İŞVEREN GRUP EMEKLİLİK PLANININ
İŞVERENLER İÇİN AVANTAJLARI
Devlet teşvikli bir birikim ve yatırım aracıdır.
Çalışanlarınızın şirketinize olan aidiyetini artırır.
Vergi uygulamalarında İşveren BES ödemesinin yarattığı kurumsal maliyet avantajı vardır.
Çalışanlarınızın motivasyonunu arttırır.
Çalışanlarınızın fonları uzmanlar tarafından yönetilir.
İŞVEREN GRUP EMEKLİLİK PLANININ
ÇALIŞANLAR İÇİN AVANTAJLARI
Devlet katkısı ile birikimleri artar.
Alışılan yaşam standardının emeklilikte de korunmasını sağlar.
Birikimlerinin büyüklüğü ne olursa olsun profesyonel fon yönetimi hizmeti verilir.
Çalışanlar işten ayrılsalar dahi sistemden ayrılmadıkları müddetçe grup emeklilik sözleşmesinin avantajlarından yararlanabilir.
Bireysel planlara göre çok daha avantajlı planlarda yatırım yapılabilmesi sağlanır.
Neden AgeSA Grup Emeklilik Planı?
• Tüm bireysel emeklilik şirketleri arasında en büyük fon büyüklüğüne sahip ve 200'i aşkın kuruma hizmet veren pazar lideriyle çalışmanın güvencesini ve kolaylığını yaşayabilirsiniz.
• 5 adımda kolayca Grup Emeklilik Planı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
• Pratik ve hızlı tahsilat süreçleri ile süreçlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.
• "Anahtar Teslim BES" Projeleri ile satış öncesi ve sonrası kesintisiz destek alabilirsiniz.
• Her türlü sorunuz için Grup Emeklilik Planı müşterilerine özel 0850 502 72 72 no'lu Kurumsal Hizmet Merkezimizi arayabilirsiniz.
• Çalışanlarınızın birikimleri; AgeSA güvencesinde, Türkiye'nin önde gelen portföy yönetim şirketi Akportföy’ün dinamik, profesyonel ve başarılı portföy yönetim ekipleri tarafından yatırıma yönlendirilmektedir.
• Her türlü hukuki sorununuz için Hukuki Danışmanlık Hizmeti'nden faydalanabilirsiniz.
• Kurumsal CRM sektöründe ilk ve tek olan, firmanıza özel Kurumsal İnternet Şubesi ve raporlama hizmetinden yararlanabilirsiniz.
• Kurumsal İnternet Şubemiz ile 7/24 işlem yapabilirsiniz.
• Kuruma Özel Proje Danışmanlığı Hizmeti'nden faydalanmak için kurumsalprojeler@agesa.com.tr'ye e-mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Vesting (Hak Ediş Süresi) Nedir?

Vesting uygulaması, kurum katkılı olarak sisteme giren çalışanların işverenler tarafından ödenen katkı paylarının tamamını ancak belirlenen hak ediş süresi kapsamında hak edebilmesidir.

İşveren grup emeklilik sözleşmesine, işveren tarafından ödenen katkı payları ile bunların getirilerinin tamamına katılımcı tarafından hak kazanılabilmesi için azami yedi yıla kadar hak kazanma süresi koşulu konulabilir.

Sözleşme Yılı Sonu İtibarıyla Asgari Hak Kazanma Oranı (%)
Sözleşmede Belirtilen Hak Kazanma Süresi* (Yıl) <1 Yıl 1. Yıl 2. Yıl 3. Yıl 4. Yıl 5. Yıl 6. Yıl 7. Yıl
0 100
1 0 100
2 0 0 100
3 0 0 0 100
4 0 0 0 75 100
5 0 0 0 60 80 100
6 0 0 0 60 70 80 100
7 0 0 0 50 60 70 80 100

* Hak kazanma süresi bir yıldan az olamaz.

Vesting (Hak ediş) Şartları Nelerdir?
Kurum katkılı olarak sisteme giren çalışan;
• Sponsor kuruluş tarafından haklı nedenler dışında işine son verilmesi durumunda,
• Maluliyet ve iş göremezlik gibi zorunlu nedenlerden dolayı ile işten ayrılması durumunda,
• Sponsor kuruluşun, grup emeklilik sözleşmelerini feshetmesi veya iflas ya da konkordato ilan etmesi durumunda,
• Vefat etmesi durumunda,
sponsor kuruluş tarafından kendi ad ve hesaplarına ödenen katkı payları ile bunların getirilerinin tümüne, hak kazanma süresinin tamamlanmasını beklemeksizin hak kazanır.
Vesting uygulamasında; kurum katkılı olarak sisteme giren çalışanlar, işverenler tarafından ödenen katkı paylarının tamamına sözleşme başlangıç tarihi itibarıyla işveren tarafından belirlenen hak ediş sürelerine göre hak kazanır.
Türkiye'de vesting uygulaması 3 Haziran 2007 tarihli Sigortacılık Yasası dahilinde kanunlaşmıştır. 17 Aralık 2016 tarihinde Bireysel Emeklilik Hakkında yönetmelik ile yenilenen hakediş süresi uygulaması ile ilgili kanun ve yönetmelik maddelerine ulaşmak için tıklayın.
İşveren Grup Emeklilik Planı Vergi Avantajları
Kurumlar Vergisi
İşverenler tarafından ücretliler adına bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları, ticari kazancın tespitinde doğrudan gider olarak dikkate alınabilir.

Doğrudan gider olarak dikkate alınabilecek tutar, ödendiği ayda çalışanın elde ettiği brüt ücretin %15'ini ve yıllık olarak asgari brüt ücretin yıllık tutarını aşamaz.
Devlet Katkısı
Katılımcı tarafından ödenen katkı paylarının %30'u oranında devlet tarafından katılımcının emeklilik hesabına ödenen tutardır.

İşveren tarafından ödenenler hariç, katılımcı adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı paylarının yüzde yirmi beşine karşılık gelen tutar Devlet katkısına konu edilir.
Devlet katkısı tutarının hesaplanmasına esas teşkil eden katkı paylarının toplamı ilgili takvim yılına ait hesaplamaya ilişkin dönemin sona erdiği tarihte geçerli brüt asgari ücretin hesaplama dönemine isabet eden toplam tutarını aşamaz.
Otomatik Katılım’a Geçişte AgeSA İşveren Grup Emeklilik Planı
Otomatik Katılım uygulamasına geçişte AgeSA, kurumların geçiş sürecini kolaylaştırmak için Otomatik Katılım'a özel oluşturduğu ekibiyle 7/24 yanınızda.
Otomatik Katılım sistemi ile özel sektörde ve kamu sektöründeki her çalışanın otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılımı sağlanır.
Otomatik Katılım sistemiyle birlikte işverenler, çalışan katkı paylarını en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden işgünü ilgili emeklilik şirketine aktarmakla yükümlüdür.
Otomatik Katılım'la ilgili merak ettikleriniz için Otomatik Katılım sayfamızı inceleyebilirsiniz.
Şİrketinizi Otomatik Katılım'a dâhil etmek için Teklif Al uygulamasından bilgilerinizi girip yalnızca birkaç dakikada teklif alabilir ve sisteme katılabilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı