BES'e Katılım ve Haklar
arrows-acc

BES'e Katılım ve Haklar

Siz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız veya mavi kart sahibiyseniz Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabilir, %30 devlet katkısı ile her 100 TL için 30 TL devlet katkısı alabilirsiniz.

Size Ulaşalım

AgeSA ile Bireysel Emeklilik Sisteminde

KATILIMCI HAKLARI NELER?

BES, gönüllü katılım esasına dayanıyor.

İhtiyaçlarınıza ve yatırım tercihlerinize göre düzenlenecek Bireysel Emeklilik sözleşmesini imzalayarak belirlediğiniz katkı payını ödemeye başlar, sisteme kolayca dahil olabilirsiniz.

Birikim ve güvenceniz katlanarak artıyor.

Emekliliğinize kadar geçecek sürede ödediğiniz katkı payları bireysel emeklilik fonlarında, farklı bireysel emeklilik planları içerisinde değerlendirilir.

BES, hem bireyler hem kurumlar için faydalar sunuyor.

Sistemden kendisinin ve ailesinin geleceğini şimdiden düşünen her birey faydalanabiliyor. İnsan kaynaklarına önem veren, çalışan mutluluğunu ve performansını artırmayı hedefleyen tüm kurumlar da sistemin vergi avantajı ve birçok olanağından yararlanabiliyor.

En az 10 yıl sistemde kaldığınızda ve 56 yaşınızı doldurduğunuzda emeklilik hakkı kazanıyorsunuz.

Bu iki kriter, sistemden emekli olarak ayrılmak ve maksimum faydayı sağlayabilmeniz için. Tabii stopaj vergilerini ödeyerek sistemden istediğiniz zaman da ayrılabilirsiniz.

TEMEL HAKLAR NELER?

AgeSA ile Bireysel Emeklilik Sisteminde

Aynı şirkette seçmiş olduğunuz planlarınızı yılda 4 kez, fonlarınızın dağılım oranlarını ise yılda 12 kez

değiştirme hakkına sahipsiniz.

Sözleşmeler için bu süre 1 yıl.

Bireysel Emeklilik planı kapsamındaki birikim, sözleşmenin yürürlüğünden itibaren 2 yıl boyunca başka bir emeklilik şirketine aktarılamıyor. Ancak başka bir emeklilik şirketinden aktarım yoluyla gelen

Ara ödemeler yapabiliyorsunuz.

Katkı payı ödemeye ara verebiliyor.

Sistemden emeklilik öncesi dilediğiniz zaman ayrılabilirsiniz.

Ancak sistemde kalış sürenize bağlı olarak belirli oranlarda kesintiler olacağını da hatırlatmak isteriz.

Vefat durumunda

birikimleriniz lehtarınıza, lehtar belirtilmemiş ise kanuni mirasçılarınıza ödeniyor.

Emekliliğe hak kazanınca, aynı şirkette ve farklı şirkette bulunan bireysel emeklilik

sözleşmelerinizi bekleme süresi şartı aranmadan birleştirebiliyorsunuz.

Emekliliğe hak kazandıktan sonra tercihinize göre

birikimlerinizi toplu para, aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık maaş, kısmen toplu para, kısmen maaş şeklinde alabiliyorsunuz.

BİRİKİMLERİNİZİN
GERİ ÖDENMESİNDE DE AVANTAJLI

Kanun, bireysel emeklilik devlet katkısının yanı sıra katılımcıların birikimlerini geri öderken de avantajlı düzenlemeler sunuyor.

BES'ten çıkışlarda katılımcının tüm birikim tutarı üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılması yerine sadece getiri üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılılıyor.

Emeklilik Gelir Planı nedir?

Emeklilik Gelir Planı nedir?Emeklilik Gelir Planı, diğer tüm BES planlarımızdan farklı özellikler taşımaktadır. Bireysel Emeklilik Planlarımızda yapacağınız birikimler ile Bireysel Emeklilik Sistemi'nden emekli olmaya hak kazandığınızda, plan değişikliği yaparak birikimlerinizi AgeSA Emeklilik Gelir Planı'na geçirebilirsiniz. Bu sayede sistemin sunduğu vergisiz fon getirisi imkanından yararlanmaya devam ederken oluşan birikimlerinizi ihtacınız ölçüsünde ve ihtiyaç duyduğunuz zaman almak üzere "Programlı Geri Ödeme" seçeneğinde değerlendirebilirsiniz.

Programlı Geri Ödeme

Emeklilik Gelir Planı ile sunulan bu seçenek size birikimlerinizi isterseniz "Belirli Süre", isterseniz "Belirli Tutar" alternatifleri ile planlama imkanı sunmaktadır.

Belirli Süre

Düzenli gelire ihtiyaç duyacağınız süreyi belirterek bu süre boyunca sahip olabileceğiniz düzenli gelir tutarını öğrenebilirsiniz.

Belirli Tutar

İhtiyaç duyduğunuz düzenli gelir tutarını belirterek, sahip olduğunuz birikimin size ne kadar süre yeteceğini öğrenebilirsiniz.

İsterseniz geri ödeme tutarlarınızı sabit tutabilir, isterseniz TÜFE, ÜFE veya birikim getirisine göre bir artış endeksi seçebilirsiniz. Geri Ödemeler, aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak yapılabilir ve istediğiniz anda ara ödeme alabilir veya kalan tüm birikiminizi alarak sistemden ayrılabilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı