Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı
arrows-acc

Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde birikimleriniz, devlet katkısıyla ilk andan itibaren kazandırmaya başlar. Katkı payınızın %30'u oranında alacağınız devlet katkısı, yatırdığınız her 500 TL için size ek 150 TL kazandırır. Düzenli ya da toplu olarak yatırdığınız tüm katkı payları için alacağınız devlet katkısıyla, birikimleriniz sürekli artmaya devam eder.

BES Devlet Katkısı 2024 yılında Maksimum Ne Kadar Oldu?

BES birikiminize alabileceğiniz maksimum devlet katkısı 72.009 TL*’ye yükseldi! BES sözleşmelerinize artık daha çok devlet katkısı alabileceksiniz.

2024 yılında BES birikiminize yapacağınız tüm katkı payı ödemeleriniz 240.030 TL’ye ulaştığında 72.009 TL devlet katkısı alabilir, 240.030 TL üzeri tutarlar** için 2025 yılının devlet katkısı limitinden faydalanabilirsiniz.

Daha çok devlet katkısı almak için hak kazanmak istediğiniz devlet katkısı tutarını AgeSA Mobil’den kolayca hesaplayabilir, birçok fon seçeneği ve %30 devlet katkısı avantajıyla birikimlerinizi büyütebilirsiniz.

* Bir katılımcıya ödenebilecek devlet katkısı,yıllık brüt asgari ücretin %30’u ile sınırlıdır. 2024 için bu tutar maksimum 72.009TL‘dir. Katılımcının, Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki tüm sözleşmeleri için ödediği toplam tutar dikkate alınmaktadır. 2024 yılı devlet katkısı üst limitinden yararlanabilmek için ödenmesi gereken katkı payı tutarı 240.030 TL’dir. İlgili sınırı aşan katkı payı ödemeleri devreden katkı payı olarak her yılın ilk günü şirket hesaplarına intikal etmiş katkı payı olarak muamele edilmek suretiyle devlet katkısı hesaplamasında dikkate alınacaktır.

** Yıl içerisinde BES sözleşmenize yapacağınız tüm ödemeleriniz üst limite ulaşsa dahi, ödeme yapmaya devam ettiğiniz takdirde, eklenecek devlet katkısı tutarı bir sonraki yıla aktarılır.

BES Devlet Katkısı Ne Zaman Yatar? Kaç Yıl Sonra Alınır?

Bireysel emeklilik devlet katkısı hakkında örnek hesaplamalara hızlı bir bakış atmaya ne dersiniz?

  Örnek Hesaplama 1 Örnek Hesaplama 2 Örnek Hesaplama 3 Örnek Hesaplama 4
Aylık Katkı Payı 500 TL 1.000 TL 2.000 TL 20.002,50 TL
Yıllık Toplam Katkı Payı 6.000 TL 12.000 TL 24.000 TL 240.030,00 TL
Aylık Devlet Katkısı 150 TL 300 TL 600 TL 6.000,75 TL
Yıllık Toplam Devlet Katkısı* 1.800 TL 3.600 TL 7.200 TL 72.009,00 TL
Yıllık Toplam Birikim 7.800 TL 15.600 TL 31.200 TL 312.039,00 TL

BES Hesaplama Aracı ile alacağınız toplam devlet katkısı tutarını hesaplayabilirsiniz.

Otomatik Katılım Sözleşmelerinde Devlet Katkısı

İşvereniniz tarafından Otomatik Katılım'a dahil edildiyseniz, size güzel bir haberimiz daha var! Otomatik Katılım sözleşmeleri için devlet katkısı üst sınırı, bireysel emeklilik sözleşmelerinin devlet katkısı limitinden ayrı hesaplanır. Böylelikle, hem Otomatik Katılım sözleşmesine hem de Bireysel Emeklilik sözleşmesine sahipseniz 2024 yılı için toplam 144.018 TL* devlet katkısı hak edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik'te Devlet Katkısı uygulamasının detaylarıyla ilgili merak ettikleriniz için Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Devlet katkısı avantajıyla hayalinizdeki emeklilik için yatırım yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi'yle ilgili detaylı bilgi almak için formu doldurun, size ulaşalım!

* Devlet katkısına hak kazanma koşulları 4632 Sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Hakkında Kanun'a göre belirlenir. Detaylar için https://www.agesa.com.tr/bes/sss sayfasını inceleyebilirsiniz. Devlet katkısı tutarına ilişkin üst sınır, katılımcı bazında uygulanmaktadır. Aynı dönemde birden fazla sözleşmesine katkı payı ödeyen katılımcının ödediği toplam katkı payı tutarı için hesaplanan devlet katkısı tutarı, ilgili ayda sözleşme başına ödenen katkı payının ağırlığına göre sözleşmelerine dağıtılmaktadır. Bir katılımcının sahip olduğu tüm bireysel emeklilik sözleşmeler için toplam yıllık devlet katkısı miktarı, yıllık brüt asgari ücretin %30'unu geçemeyecek olup otomatik katılım sözleşmeleri bu sınıra dahil değildir. Devlet Katkısı'nın katılımcıların hesaplarına aktarılmasında, katkı payı ödemelerinin (varsa kredi kartı blokaj süresi sonrasında) AgeSA Hayat ve Emeklilik A.Ş. hesaplarına geçme tarihi baz alınmaktadır. Kredi kartı ile yapılan ödemelerin devlet katkısı hesaplamasına dahil edilmesi için katkı payının nakden şirket hesaplarına intikal etmiş olması gerekir.

Size Ulaşalım

Devlet katkısı avantajıyla bilikte hayalinizdeki emeklilik için yatırım yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi'yle ilgili detaylı bilgi almak için formu doldurun, size ulaşalım!

Size Ulaşalım

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı