Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı
arrows-acc

Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde birikimleriniz, devlet katkısıyla ilk andan kazandırmaya başlar. Katkı payınızın %30'u oranında alacağınız devlet katkısı, size yatırdığınız her 100 TL için ek 30 TL kazandırır. Düzenli ya da toplu olarak yatırdığınız tüm katkı paylarının üçte biri oranındaki devlet katkısıyla birikimleriniz sürekli artmaya devam eder.

Daha fazla katkı payı ödeyerek maksimum devlet katkısı elde edebilir, 2022 yılı için belirlenen 18.014,40* üst limite ulaşan miktarda destek alabilirsiniz. Üstelik ödediğiniz tüm katkı payları ve aldığınız tüm devlet katkıları emeklilik yatırım fonları ile değerlendirilerek hayal ettiğiniz emeklilik için daha da fazla birikim yapabilmenizi sağlar.

Bireysel emeklilik devlet katkısı hakkında örnek hesaplamalara hızlı bir bakış atmaya ne dersiniz?

  Örnek Hesaplama 1 Örnek Hesaplama 2 Örnek Hesaplama 3 Örnek Hesaplama 4
Aylık Katkı Payı 300 TL 500 TL 1000 TL 5.004,00 TL
Yıllık Toplam Katkı Payı 3.600 TL 6.000 TL 12.000 TL 60.048,00 TL
Aylık Devlet Katkısı 90 TL 150 TL 300 TL 1.501 TL
Yıllık Toplam Devlet Katkısı** 1080 TL 1.800 TL 3.600 TL 18.014,40 TL
Yıllık Toplam Birikim** 4.680 TL 7.800 TL 15.600 TL 78.062,40 TL

Otomatik Katılım Sözleşmelerinde Devlet Katkısı

İşvereniniz tarafından Otomatik Katılım'a dahil edildiyseniz, size güzel bir haberimiz daha var! Otomatik Katılım sözleşmeleri için devlet katkısı üst sınırı, bireysel emeklilik sözleşmelerinin devlet katkısı limitinden ayrı hesaplanır. Böylelikle, hem Otomatik Katılım sözleşmesine hem de Bireysel Emeklilik sözleşmesine sahipseniz 2022 yılı için toplam 36.028,80 TL* devlet katkısı hak edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik'te Devlet Katkısı uygulamasının detaylarıyla ilgili merak ettikleriniz için Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Devlet katkısı avantajıyla hayalinizdeki emeklilik için yatırım yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi'yle ilgili detaylı bilgi almak için formu doldurun, size ulaşalım!

* Devlet katkısına hak kazanma koşulları 4632 Sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Hakkında Kanun'a göre belirlenir. Detaylar için https://www.agesa.com.tr/bes/sss sayfasını inceleyebilirsiniz. Devlet katkısı tutarına ilişkin üst sınır, katılımcı bazında uygulanmaktadır. Aynı dönemde birden fazla sözleşmesine katkı payı ödeyen katılımcının ödediği toplam katkı payı tutarı için hesaplanan devlet katkısı tutarı, ilgili ayda sözleşme başına ödenen katkı payının ağırlığına göre sözleşmelerine dağıtılmaktadır. Bir katılımcının sahip olduğu tüm bireysel emeklilik sözleşmeler için toplam yıllık devlet katkısı miktarı, yıllık brüt asgari ücretin %30'unu geçemeyecek olup otomatik katılım sözleşmeleri bu sınıra dahil değildir. Devlet Katkısı'nın katılımcıların hesaplarına aktarılmasında, katkı payı ödemelerinin (varsa kredi kartı blokaj süresi sonrasında) AgeSA Hayat ve Emeklilik A.Ş. hesaplarına geçme tarihi baz alınmaktadır. Kredi kartı ile yapılan ödemelerin devlet katkısı hesaplamasına dahil edilmesi için katkı payının nakden şirket hesaplarına intikal etmiş olması gerekir.

Devlet katkısı avantajıyla bilikte hayalinizdeki emeklilik için yatırım yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi'yle ilgili detaylı bilgi almak için formu doldurun, size ulaşalım!

Size Ulaşalım

SOSYAL MEDYADA BİZ
Sabancı
Yukarı