Hayat sigortası, ekmek-su gibi temel bir ihtiyaç

Hayat sigortası, ekmek-su gibi temel bir ihtiyaç

Hayat sigortası yaptırmayı da düzenleyen yeni kanun tasarısı çalışmaları hakkında açıklama yapan AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenk, "Hayat sigortası, iş göremezlik gibi beklenmedik durumlarda maddi kayıpları en aza indirir. Öngörülen düzenlemeler hayat sigortasının koruma şemsiyesini daraltabilir" dedi

Hayat sigortası sektörü, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun taslağında öngörülen yenilikleri ele almaya başladı. Yasa taslağı ile kredi alırken tüketicilere hayat sigortasının bir zorunluluk olarak sunulmasının engellenmesi amaçlanıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenk, hayat sigortası yaptırmanın günümüzün modern dünyasında ekmek-su gibi temel ve önemli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak hayat sigortasının önemine dikkat çekti.

Eredenk şunları söyledi: "Türkiye'de finansal okuryazarlık oranı çok düşük ve tüketicilerin önemli bir bölümü hayat sigortası almadıkları takdirde hangi risklere maruz kaldıklarını bilmiyor. Bu nedenle de, bugün için 1 birimlik bir maliyeti üstlenmek istemeyen kimi tüketiciler, muhtemel bir risk halinde 100 birimlik bir maliyetle karşı karşıya kalabiliyor. Vatandaşlarımız hayat sigortası aldığında sadece kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerine vefat durumunda bir fayda satın aldığını düşünüyor. Oysa hayat sigortası, sadece vefat durumunda geride kalanlara destek vermekle kalmaz. Bunun yanı sıra çocuklarımızın eğitimlerinin yarıda kalmamasını, poliçede varsa kaza sonucu ortaya çıkabilecek yüksek tutarlı tedavi giderlerimizin ödenmesini de sağlar. Beklenmedik bir anda tehlikeli bir hastalığa yakalandığımızda ise finansal destek olur. Örneğin bugünlerde yoğun olarak tercih edilen Geri Ödemeli Hayat Sigortası gibi bir ürünü satın aldığımızda sigorta süresi sonunda risk gerçekleşmemişse primlerimizi geri alır, ödemeleri döviz cinsinden yapıldığı için enflasyonun yıpratıcı etkilerine karşı korunuruz. Yine bugünlerde çok tercih edilen Tehlikeli Hastalıklar gibi bir ürün, günde 1 simit fiyatına kalp krizinden inmeye, MS'ten felce kadar 12 farklı ve tehlikeli hastalığa karşı koruma sağlar. En önemlisi, vefat durumunda sevdiklerimize bırakabileceğimiz parasal bir varlık niteliği taşır."

Hayat sigortalarından faydalanan sayısı artıyor

Türkiye'de hayat sigortası pazarının büyüdüğünü de belirten Meral Eredenk, "Sadece biz AvivaSA olarak son 10 yılda 116 milyon TL'nin üzerinde hayat sigortası tazminatı ödedik. Müşterilerimize sunduğumuz hayat sigortaları ile binlerce insanımızın ailelerinin ya da maluliyet durumunda kendilerinin hayata karşı daha güçlü durabilmelerini sağladık. Bu rakamlar kısacık insan hayatında hayat sigortasının ne kadar önemli olabileceğini gösteriyor" dedi.

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı