Her Yaşta Projesi

Her Yaşta Projesi

Strateji: Ülkemizde toplumun yaşlanmaya hazırlığına rehber olmak ve toplumda oluşan yaşlılık özelinde negatif algıyı pozitife çevirmek.

Yaklaşım: Her Yaşta projemizi hem çalışanlarımıza anlatmak hem de topluma sorumlu bir anlayış çerçevesinde etkileşim sağlamak amacındayız. Bu bağlamda AgeSA, yürütmekte olduğu çalışmaları da uzun dönemli sorumluluk bilinciyle şekillendirmektedir.

Neden “Her Yaşta”

Türkiye nüfusu hızlı yaşlanan ülkelerden biri. Yaş alma konusunda bilinç oluşturulması, geleceğin en önemli gündemleri arasında bulunuyor. Yaşlılık ve yaşlanmaya dair konuların daha çok gündeme gelerek ve farkındalık yaratılmasının amaçlandığı “Her Yaşta” kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında 2019 yılı boyunca, konuyu sahiplenme yönünde çalışılmıştır. Projenin ilk adımı olan “Türkiye’de Yaşlılık Tahayyülleri ve Pratikleri Araştırması”nın* sonuçlarını, AgeSA geniş bir lansmanla kamuoyuna duyuruldu. Bu araştırmadan üretilen ve uzmanlardan elde edilen bilgiler, kitap haline getirilip, akademik ve toplumsal alanda yapılacak çalışmalarda bir rehber olması amacıyla, ilgili paydaşlarla paylaşılmıştır.

AgeSA tarafından ayrıca paydaş çalıştayı yapılmış ve aşağıdaki 4 kritik madde önceliklendirilmiştir.

 • Yaşlılığa hazırlanmak için 25-40 yaş aralığı kritik önem taşımaktadır.
 • Konu özelinde bilgi kaynaklarına ihtiyaç var.
 • Yaşlılara haklarını öğretmeye ihtiyaç var
 • Yaşlılara özel projeler tasarlanması gerekmektedir.
 • “Türkiye’de Yaşlılık Tahayyülleri ve Pratikleri” araştırmasının sonuçlarını incelemek için tıklayın.

FARKINDALIK ÇALIŞMALARI

 • www.heryasta.org

  Bu önceliklerle yola çıkılarak toplumun yaşlanmaya hazırlığına rehber olmak ve toplumda oluşan yaşlılık özelinde negatif algıyı pozitife çevirmek amacıyla “Her Yaşta Dolu Yaşa” portalı hayata geçirilmiştir (www.heryasta.org). Proje kapsamında hazırlanan bütün iletişimin sunulacağı ve yayılacağı mecra olarak konumlandırılan portalda yaşlanmaya hazırlık, yaşlıların sosyal hayata katılımı gibi meselelerle ilgili algının pozitif yönde şekillenmesine katkı sağlayan içeriklerin yanı sıra; seyahat, kültür, sağlık, beslenme önerileri de bulunuyor. Bilimsel araştırmalar, yasal bilgilendirmelerle takip edenleri bilinçlendiren içerikler ayrıca, Her Yaşta adıyla açılan Facebook sayfasında ve Instagram hesabında da kullanıcılara sunuluyor.

  Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak ve içeriklerimizi takip etmek için Türkiye’nin her yaşta dolu dolu yaşama rehberi www.heryasta.org sayfasına sizleri bekliyoruz.
 • Röportajlar ve Hayat Hikayeleri

  www.heryasta.org sitesinde ve sosyal medyada, 65 yaş ve üstü insanlarla koronavirüs sürecinde hissettiklerini konuştuk, gençlere de aynı soruları yönelttik.

  Alanında uzman sosyolog ve psikologlarla iletişime geçerek «yaşlıları anlamak ve onlarla sağlıklı iletişim kurmak» üzerine röportajlar yayınladık.

 • Eğitim Organizasyonları ve Çalıştaylar

  Çalışanlarımıza ve iş ortaklarımıza 3 eğitim düzenledik ve yaklaşık 750 kişiye eriştik.

  Sosyal Medyada canlı yayında söyleşi yaparak yaklaşık 6.000 kişiye yaş ayrımcılığını anlattık.

  Şirket içinde çalıştaylar ve gönüllülük çalışmalarıyla çalışana ve müşteriye dokunan süreçlerimizi yaş dostu hale getirmek için çalışmalara başladık.

 • Yaş ayrımcılığı farkındalık Kampanyası

  AgeSA olarak “Her Yaşta” Kurumsal Sosyal Sorumluluk projemizin bir adımı olan “Yaşı Yok” kampanyasıyla toplumsal bir farkındalık yaratarak yaş ayrımcılığı ile ilgili tabuları yıkmayı amaçladık. “Çocuk aklı işte”, “gençlerin aklı bir karış havada”, “ununu elemiş, eleğini asmış” ve “bir ayağı çukurda” gibi dilimize yerleşmiş deyim ve atasözleriyle neredeyse herkesin maruz kaldığı yaş ayrımcılığına dikkat çekerek, kampanyaya özel hazırlanan filmle “Dilimize yerleşen deyimlere inat, her yaşta dolu dolu yaşayabiliriz. Çünkü eğer istersek, hayatta başarabileceklerimizin yaşı yok” mesajını verdik. Yaş ayrımcılığını ele alan “Yaşı Yok” kampanyasıyla toplumda yerleşen kalıpları kırarak, insanların yapabileceklerinin yaşla sınırlı olmadığını savunuyor ve hepimizi ayrımcılığı önce zihnimizde sonra da dilimizde bitirmeye davet ediyoruz.

  Videoyu izlemek için tıklayın.

 • AgeSA, “Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa” Kitabı ile Yaşlanmaya Rehber Oluyor.

  Agesa, “Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa” kitabını satışa çıkardı!
  2019 yılından bu yana Türkiye’de yaşlanma ile ilgili toplumsal sorunu ele alan ilk şirket olarak AgeSA, her yıl yaşlanma ve yaşlılıkla ilgili konularda gündem oluşturmayı hedefleyerek yeni projeler geliştiriyor. Şimdi de yine sektörde bir ilke imza atarak Her Yaşta kurumsal sosyal sorumluluk projesine yeni bir boyut kazandırıyor. Piyasaya yaşlanma ve yaşlılık konusunda rehber olacak bir kitap sunan AgeSA, orta yaştan itibaren yaşlılık dönemine hazırlanmaya, yaşlanma döneminde ise dolu dolu yaşamaya destek olacak içeriklerden oluşan “Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa” kitabını satışa sundu. 6 bölümden oluşan kitap, her bir başlık altında yaş alma sanatına farklı bir açıdan yaklaşıyor. Bu bölümler: Yaş Nedir, Türkiye’de Yaş Almak, Dünyada Yaş Almak, Başarılı Yaşlanmak, Dolu Dolu Yaşa ve Her Yaşta Öneriler. Sunay Akın, Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, Klinik Psikolog Beyhan Budak ve Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’ın da tavsiyelerinin yer aldığı Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa kitabına, tüm kitapçılardan ve online kitap satış noktalarından ulaşılabiliyor. Kitabın geliri Türk Geriatri Derneği’ne bağışlanacak.


  Her Yaşta Dolu Dolu Yaşa Künye

  Yayın Yönetmeni: Oktay Uludağ
  Editör: Erdem Kabadayı
  Editör: Özlem Türkdoğan
  Görsel Yönetmen: Erden Gümüşçü
  Fotoğraf Editörü: Tijen Burultay
  Türkçe Editörü: Zühre Güldoğdu
  Grafik Tasarım: F. Gülay Tezcan
  Proje ve Fikir sahibi: AgeSA Hayat ve Emeklilik A.Ş.
  Genel Müdür: Fırat Kuruca
  Pazarlama ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı: Roşan Dilek
  Kurumsal İletişim Müdürü: Özgecan Okay
  Kurumsal İletişim Yönetmeni: Melis Kabadayı
  Marka İletişim Yönetmeni: Güliz Örnek
  Dijital İletişim Yönetmeni: Gamze Kurt
  Kıdemli Dijital İletişim Uzmanı: Meltem Işık
  Yapım: Eksel İletişim Ticaret A.Ş.
  İçerik: Oma Oma Medya ve Yayıncılık A.Ş.
  Yayıncı: Kırmızı Kedi Yayınevi
  Baskı: Vizyon Basımevi
 • Yardım ve Bağış Kampanyaları

  “Her Yaşta Fonu”

  2021 yılı itibarıyla Sivil Toplum için Destek Vakfı iş birliğiyle, yaşlanma ve yaşlılıkla ilişkili konulardaki sivil toplum çalışmalarını desteklemek amacıyla “Her Yaşta Fonu” oluşturduk.

  Bu fon ile 2021-2022 döneminde 4 farklı sivil toplum kuruluşunun toplamda 5 projesini hayata geçiriyoruz ve seçilen projelerin toplamına 360.970TL tutarında hibe desteği sağlıyoruz.

  Fon kapsamında hibe almaya hak kazanan projeler, yaşlanma ve yaşlılıkla ilgili farklı konularda çözümler geliştirmeyi hedefliyor.

  Hibe almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları :

  • Birey ve Toplum Sağlığında İz Derneği (BİRİZ): “Öz Yaşam Hikayeleri” projesi ile 65 yaşını aşmış 60 kişinin öz yaşam hikâyelerinin anlatı yoluyla kayda geçirilerek psikososyal iyilik hallerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.
  • Hayat Boyu Hayat Dolu Derneği: Derneğinin “Demansı Anlamanın İnteraktif Yolu” projesi ile yaşlanmakta olan bireylerin ileride karşılaşabilecekleri bilişsel işlev, fiziksel beceri ve kabiliyet kayıplarını yavaşlatacak ve önleyecek faaliyetler geliştirilmesi amaçlanıyor.
  • Yaşlanma Çalışmaları Derneği (SENEX): “Yaş Dostu Mekanları ve Hak Temelli Hizmetleri Planlamak” ve “Yaşlılara Yönelik Şiddet ve İhlallerin İzlenmeleri” olarak iki farklı projesi ile hibe almaya hak kazanan dernek; hak temelli hizmetlerin ve yaş dostu mekanların nasıl oluşturulacağı üzerine öğrenme programının uygulanmasını ve yaşlılara yönelik şiddet, istismar, ihmal, ihlal ve ayrımcılıkların raporlanmasını amaçlıyor
  • Türkiye Alzheimer Derneği: “Alzheimer Konusunda Bilinçlenme” projesi ile Alzheimer hastalığı ve bakımı konusunda bilinçlendirme yapılması, eğitimler verilmesi ve bu hastalıktan mustarip kişi ve ailelerin yaşam kalitesinin artırılmasını amaçlıyor.
  Her Yaşta Fonu kapsamında her yıl yeni başvurular alarak yaşlılık ve yaşlanma alanındaki sivil toplum projelerini desteklemeyi hedefliyoruz.

  Her Yaşta “Pandemi Yardım Projesi”

  2021 Yılı Ocak ayında hızımızı kesmedik. Ankara, İzmir, İstanbul ve Bursa’da toplam 7 belediye ile işbirliği yaparak 60 yaş üstü 2300 kişinin 1 aylık gıda, hijyen ve sağlık giderlerini karşıladık. Ayrıca pandemi döneminde yalnız kalan 60 yaş üstü kişilerin sosyalleşmesine katkıda bulunmak ve psikolojik destek sunmak amacıyla Psikososyal Destek Hattı’nı hayata geçirdik. Bu hat ile 1 gerontolog ve 4 adet psikolog belediyelerin yönlendirdiği 750 kişiye ulaşarak pandemi sonrası artan yalnızlık ve endişe gibi duygularını azaltmaya yönelik telefon görüşmesi yapmaktadırlar.

 • Kızılay Korona Dayanışma Projesi Kampanyasına Destek

  Türk Kızılay Korona Dayanışma Projesi kapsamında, 65 yaş üstü insanlara gıda yardımı paketi ulaştırması yönünde bağışta bulunduk. Bu bağış sayesinde 3000’den fazla kişinin yaklaşık 1 aylık gıda gideri karşılandı.

 • Her Yaşta Gönüllüleri

  Farklı departmanlardan gönüllü olarak başvuran 20 AgeSA çalışanı Her Yaşta projesine destek olmaktadır. Gönüllülere Doç Dr. Özgür Arun tarafından “yaş ve yaşlanmaya hazırlık” konuları hakkında detaylı bir eğitim verilmiş olup gönüllüler Her Yaşta projesi hakkında bilgilendirilmiştir. Eylül 2020 itibarıyla Kurumsal İletişim ekibi tarafından aylık toplantılar organize edilmekte olup hem gönüllülere projenin gelişmesi için paylaşım alanı yaratılmakta hem de gönüllülerin önerileri alınarak hayata geçirilmektedir. Her Yaşta gönüllüleri sayesinde şirket çalışanlarının projeye katılımı artırılmaktadır.

“Yaşı Yok” Farkındalık Filmi

SOSYAL MEDYADA BİZ
Sabancı
Yukarı