AvivaSA 2016 Birinci Çeyrek Finansal Açıklama

AvivaSA 2016 Birinci Çeyrek Finansal Açıklama

Bireysel emeklilik ve hayat sigortaları sektörünün lider şirketi AvivaSA, Emeklilik Gözetim Merkezi'nin son verilerine göre devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğünde 10 milyar TL'ye, katılımcı sayısında ise 837 bin kişiye ulaştı.

AvivaSA Emeklilik ve Hayat, 2016 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk üç ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre fon büyüklüğünde %31, katılımcı sayısında %10 büyüme yakalayan AvivaSA, devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğünde 10 milyar TL seviyesine ulaşan ilk emeklilik şirketi oldu. Katılımcı sayısı ise 837 bin kişi olarak gerçekleşti. Toplam 19 şirketin faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik sektöründe AvivaSA, yönetilen fon büyüklüğü bazında da %19.20 pazar payına sahip oldu.

AvivaSA'nın Mart 2016 sonu itibariyle; hayat koruma ve ferdi kaza prim üretimi 68 milyon TL, birikimli hayat prim üretimi ise 3 milyon TL oldu. Bireysel emeklilik net katkı payı 265 milyon TL olarak gerçekleşti. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ışığında yapılan hesaplamalara göre AvivaSA'nın bu yılın ilk çeyreğinde vergi öncesi karı 34 milyon TL, net kar seviyesi ise 27,5 milyon TL olarak gerçekleşti.

AvivaSA'nın hisse senetleri 2016'nın ilk üç ayında % 17 değer kazandı. Aynı dönemde BIST100 endeksinin değer kazancı %16 olarak gerçekleşmişti. Daha uzun vadeli bakıldığında ise Kasım 2014'teki halka arzından Mart 2016 sonuna kadar geçen sürede AvivaSA hisse senetleri, yatırımcısına %39 getiri sağlarken aynı dönemde BIST100 endeksinin getirisi %4 seviyesinde kalmıştı.

İnsanları belirsizlik korkusundan kurtarma prensibiyle çalışmalarını sürdürdüklerine dikkat çeken AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenk Kurdaş, konu ile ilgili açıklamasında şunları söyledi: "Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi başladıktan sonra halka açılan ilk emeklilik şirketi olarak, 2015 yılını son derece başarılı kapattık. Bu yılın ilk üç ayında da büyümemizi ve karlılığımızı sürdürülebilir kıldığımız ve pazardaki liderliğimizi güçlendirdiğimiz, başarılı bir çeyrek geçirdik. Önümüzdeki dönemde, BES sektöründe sergilediğimiz güçlü büyüme performansını ve liderliğimizi sürdürmeyi, hayat sigortaları tarafında bütün koruma branşlarında pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. 2 milyonu aşkın müşterimiz ile hissedarlarımıza ve iş ortaklarımıza değer yaratmaya devam edeceğiz".

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı