AvivaSA, İlk Çeyrekte Yine Lider

AvivaSA, İlk Çeyrekte Yine Lider

Bireysel emeklilik ve hayat sigortaları sektörünün lider şirketi AvivaSA, Emeklilik Gözetim Merkezi'nin (EGM) son verilerine göre, devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğünde 12,7 milyar TL'yi, katılımcı sayısında ise 882 bin kişiyi aştı. Firma, BES fon büyüklüğündeki sektör liderliğini sürdürüyor.

BES sektör lideri AvivaSA Emeklilik ve Hayat, 2017 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk üç ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre fon büyüklüğünde yüzde 28, katılımcı sayısında 5 büyüme yakalayan firma; EGM'nin 31 Mart 2017 tarihli verilerine göre 12,7 milyar TL fon büyüklüğü ve yüzde 19,5 pazar payı ile liderliğini sürdürüyor. AvivaSA'nın katılımcı sayısı ise, 882 bin kişiyi aştı. Firmanın, ilk üç aylık bireysel emeklilik net katkı payı ise 385,3 milyon TL olarak gerçekleşti.

2015 yılında fon büyüklüğü bazında yakaladığı liderliği 2017 yılının ilk çeyreğinde de sürdüren firma, Otomatik Katılımın uygulamaya konduğu yılbaşından bu yana ise; BES fon büyüklüğünde yüzde 8 büyüme yakaladı.

AvivaSA'nın Mart 2017 sonu itibariyle; hayat ve ferdi kaza prim üretimi yüzde 67 büyüme ile 112,5 milyon TL'ye ulaştı.

Liderlik devam ediyor

Konuyla ilgili bir açıklama yapan AvivaSA CEO'su Fırat Kuruca, Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi başladıktan sonra halka açılan ilk emeklilik şirketi ve fon büyüklüğünde sektör lideri olarak, 2017 yılına da çok iyi bir başlangıç yaptıklarını vurgulayarak şunları söyledi: "2015'teki güçlü büyüme performansımızı ve liderliğimizi, 2017 yılının ilk çeyreğinde de sürdürdük. BES fon büyüklüğündeki liderliğimizi, Otomatik Katılımda da sürdürmeyi hedefliyoruz.

Otomatik Katılım Büyük Fırsat

AvivaSA olarak katılımcılarına sadece poliçe satmadıklarını; kendilerini tercih eden 2 milyonu aşkın insanın geleceklerini güvence altına aldıklarını vurgulayan Kuruca, "Müşterilerimize, bireysel emeklilik sözleşmelerine basit bir poliçe olarak değil; gelecekleri için kendileriyle yaptıkları bir sözleşme olarak bakmalarını öneriyorum. Ülkemiz maalesef, hem yurtiçi tasarruf ve hem de emeklilik dönemi bireysel tasarruf oranı düşük bir ülke. Ayrıca, sigorta penetrasyon oranı açısından da, Avrupa'ya nazaran henüz yolun başındayız. Ama bu dezavantaj gibi görünen durum aslında ülkemiz için büyük bir fırsat. BES ve yılbaşında uygulamaya konan Otomatik Katılımın tasarruf bilincinin artmasına ve emeklilik dönemi tasarruf açığının kapanmasına çok önemli katkıları olacak. Ayrıca BES fonları sayesinde, ciddi bir yurtiçi tasarruf birikimi de oluşacak ve 10-15 yıl sonra Türk emeklilik şirketlerinin finansal piyasalarda en büyük oyuncu olma ihtimali az değil." dedi.

Otomatik Katılım İlk Göstergeleri

AvivaSA, Otomatik Katılım özelinde, EGM'nin 31 Mart verilerine göre 89 bin 49 kişi ve 15 milyon 152 bin TL fon tutarına ulaştı. İlk fazda devreye alınan 1.000 ve üzeri çalışanı olan ülkemizin dev holdinglerinin de yer aldığı 134 firma AvivaSA'yı tercih etti.

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı