AK Emeklilik – Aviva Hayat ve Emeklilik Birleşme Anlaşması İmzalandı

AK Emeklilik – Aviva Hayat ve Emeklilik Birleşme Anlaşması İmzalandı

Sabancı Holding Finansal Hizmetler Grup Başkanı Kozanoğlu: "Sabancı Grubunun dğer yaratma felsefesine uyan bu ortaklığı 2+2=5 formülüyle yürüteceğiz."

Aviva Avrupa Başkanı Thiam: "Hayat ve emeklilik pazarında benzersiz bir şirket yaratıyoruz."

Sabancı Holding iştiraklerinden Aksigorta'nın yüzde 99.4'üne sahip olduğu AK Emeklilik A.Ş. ile İngiliz sigorta devi Aviva plc'nin Türkiye'deki şirketi Aviva Hayat ve Emeklilik'in birleşme anlaşması Sabancı Holding Finansal Hizmetler Grup Başkanı Akın Kozanoğlu ile Aviva Avrupa Başkanı Tidjane Thiam tarafından imzalandı.

Yapılan anlaşma sonucunda AK Emeklilik'in banka sigortacılığındaki üstün deneyimi ile Aviva Hayat ve Emeklilik'in doğrudan satış gücünün bir araya gelmesiyle Türkiye'nin lider hayat ve emeklilik şirketinin temelleri atılmış oldu.

Yeni şirket, 31 Mart 2007 itibariyle 572,5 milyon ABD Doları bireysel emeklilik fon büyüklüğü ve %25'lik pazar payı ile bireysel emeklilik sektörünün lider şirketi konumuna yerleşirken, aynı zamanda 30,3 milyon ABD Doları toplam prim üretimi ve %11'lik bir pazar payı ile hayat sigortasında üçüncü sıraya yükselmektedir.

Emeklilik sektöründe pazar liderliğini ve hayat sigortasındaki konumunu pekiştirmeyi amaçlayan AK Emeklilik ve Aviva birleşmesinin en önemli stratejik yapı taşlarını, her iki grubun marka güçlerinin yanı sıra çok kanallı dağıtım modeli oluşturmaktadır. 2012 yılında, toplam yıllık prim ve katkı payının 1 milyar ABD Doları'nı aşması ve toplam fon büyüklüğünün de 4 milyar ABD Doları'na ulaşması hedeflenmektedir.

Yeni şirketin yönetimi, eşit oranlı ortaklık ve ortak yönetim ilkesi altında yapılandırıldı. Yeni yapılandırmaya göre, Meral Ak Egemen CEO ve Carl Boehr entegrasyondan sorumlu Murahhas Üye olarak görev alacaklardır. Yeni şirkette yaklaşık 2.000 kişi istihdam edilecektir.

Birleşme sürecinin tamamlanmasından sonra Aviva Plc, Aksigorta'ya 100 milyon ABD Doları nakit ödeme yapacaktır. Birleşme anlaşması kapsamında yapılan acentelik anlaşması ile de Akbank'ın 687 şubesi üzerinden 5,9 milyon perakende müşterisine hayat ve emeklilik ürünlerinin satışına olanak sağlanacak.

Sabancı Holding Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Akın Kozanoğlu, birleşme ile ilgili yaptığı açıklamada "21 Mart günü Mutabakat Anlaşmasını imzaladığımızda, bu anlaşmanın potansiyeli hakkındaki düşüncelerimi 2+2=5 şeklinde özetlemiştim. Her iki şirketin de birbirini tamamlayıcı özellikleri üzerine inşa ettiğimiz yeni şirket Sabancı Grubu'nun değer yaratma felsefesine paralel olarak sektörde büyüme ve yeniliğin arkasındaki en önemli güç olacaktır." dedi.

Aviva Avrupa Başkanı Tidjane Thiam ise "Türkiye hayat ve emeklilik pazarında benzersiz bir şirket yaratıyoruz. Oluşacak yeni şirket, hızla gelişen ve önemli derecede büyüme potansiyeline sahip olan bir pazarda lider olacak. Aviva'nın doğrudan satış gücü, AK Emeklilik'in banka sigortacılığındaki üstün deneyimi, Akbank'ın perakende ağı ve Sabancı Topluluğu'nun yerel pazardaki deneyimi ile birleştiğinde, şirketin büyümek için kullanabileceği güçlü bir sıçrama tahtası oluşacaktır. Bu birleşme, Aviva'nın uluslararası banka sigortacılığı portföyüne de önemli bir katkı yaratacaktır. Aviva, Avrupa'nın lider hayat ve bireysel emeklilik ürünleri şirketi olmanın yanı sıra Avrupa bankaların tercih ettikleri iş ortağı konumundadır." dedi.

Birleşme süreci, resmi onayların alınmasının ardından tamamlanmış olacak. Aksigorta'nın hayat dışı faaliyetleri ve Aviva'nın Türkiye'deki hayat dışı alanlardaki şirketi Aviva Sigorta A.Ş., bu anlaşma kapsamında yer almamaktadır.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı