Aviva, Avrupa'nın bireysel emeklilik sisteminde kuralları belirliyor

Aviva, Avrupa'nın bireysel emeklilik sisteminde kuralları belirliyor

AvivaSA'nın ortağı Aviva'nın Deloitte işbirliğiyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa'nın 13 ülkesinde yaptığı tasarruf açığı araştırmasından yola çıkarak hazırladığı öneriler, Avrupa Komisyonu'nun yayınladığı emeklilik reformu konulu "Beyaz Kitap'ta yer aldı.

"Yeterli, Emin ve Sürdürülebilir Emeklilik Maaşları İçin Bir Gündem" adlı Beyaz Kitap'ta Avrupa'nın bireysel emeklilik sistemindeki 1,9 trilyon Euro'luk açığın kapatılması yönünde adım atmak için Aviva'nın iki önerisi üzerinde özellikle duruldu. Bu önerilerin birincisi; Avrupa Emeklilik Kalite Standardının oluşturulması. "Bu standartlar sayesinde, ürünlerin kalite ve güvenilirliğini göstermek, ürünler arası karşılaştırmayı kolaylaştırmak ve tüketicinin güvenini artırmak mümkün olacaktır" diyen Aviva'nın yaklaşımı Avrupa Komisyonu tarafından benimsendi. Avrupa Komisyonu söz konusu standartların oluşturulmasını amaçlayan Avrupa Birliği (AB) sertifika sistemi girişimini 2013'e kadar oluşturacak.
Diğer öneri ise bütün AB vatandaşlarına yıllık emeklilik hesap ekstrelerinin gönderilmesi. "Vatandaşlar, emekliliklerinde ellerine geçecek parayı beklentileriyle karşılaştırıp uygun şekilde hareket etsinler" diyen Aviva'nın önerisini benimseyen Avrupa Komisyonu, iyi uygulamaların gözden geçirilmesi için sosyal koruma komitesine çağrıda bulunmaya karar verdi.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Aviva Avrupa CEO'su Igal Mayer, "2011 Kasım ayında Brüksel'e giderek AB politikalarını belirleyen kişilere önerilerimizi aktardık. Avrupa Komisyonu'nun fikirlerimizi desteklemesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz" dedi.
AvivaSA CEO'su ve tasarruf açığı projesinin Türkiye yöneticisi Meral Eredenk ise şunları söyledi: "Bireysel Emeklilik Sistemi'nde Avrupa'da yapılacak olan reformlarda bir katkımızın bulunmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki tüketiciler uyarıları dikkate almayarak emeklilik beklentileri ile fiiliyattaki birikim seviyelerinin arasının açılmasına bizzat neden oluyorlar. Artık tasarruf etmenin zamanının geldiği ve bunun tüm Avrupa Birliği ülkeleri arasında da bir sosyal ve politik strateji olarak benimsendiğini görmek umut vermektedir."

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı