Sigorta Zirvesi Türkiye'de Yapıldı

Sigorta Zirvesi Türkiye'de Yapıldı

Hayat sigortası ve bireysel emeklilik sisteminin dünyadaki en önemli uluslararası oluşumu olan LIMRA'nın 31. Avrupa Yıllık Toplantısı bu yıl Türkiye'de yapıldı.

Dünya çapında finansal konularda araştırmalar yapan, hayat sigortası ve bireysel emeklilik sisteminin gelişimi için önemli görevler üstlenen Life Insurance Marketing & Research Assoociated (LIMRA), 31'inci Avrupa Yıllık Toplantısı'nı 10-11 Eylül 2007 tarihleri arasında Hyatt Regency Oteli'nde gerçekleştirildi. 9 Eylül'de 2006-2007 dönemi için LIMRA Avrupa İcra Kurulu üyelerinin seçimi ile başlayan toplantıda AK Emeklilik Genel Müdürü Meral Egemen de 2007-2008 dönemi LIMRA Avrupa İcra Kurulu Başkan Yardımcısı seçildi.

Türkiye'deki emeklilik, hayat ve banka sigortacılığı sektörlerinin gelişmesine destek vermek amacıyla 10 Mayıs 2006'da kurulan ve halihazırda başkanlığını Meral Egemen'in yürüttüğü Türkiye İcra Kurulu'nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Avrupa'nın önde gelen finans şirketlerinden 150 üst düzey yönetici katıldı.

Toplantıda, LIMRA Uluslararası Başkanı Robert Kerzner, Aviva İcra Kurulu Başkanı Carl Boehr, AIG Worldwide Başkan Yardımcısı Andreas E. Vassiliou, Swiss Re Rusya Direktörü Miroslaw Kowalski, PZU Zycie Satış Direktörü Andre Cichocki, ING Group Central Europe CEO'su Tom Kliphuis, Roderigo Grupo Mundial CEO'su A. Diaz, Prudential Corporation Asia CEO'su Barry Stowe, RGA International Corporation Kıdemli Başkan Yardımcısı Eduardo Dorado, Ryan Air kurucularından Kell Ryan ve LIMRA Europe CEO'su Philip Green konuşmacı olarak yer aldı.

Katılımcıların bir araya geldiği akşam yemeğinde bir konuşma yapan Sabancı Holding Finansal Hizmetler Grup Başkanı Akın Kozanoğlu "Bireysel emeklilik pazarı Türkiye'de henüz 4 yaşında. Zorunlu bir sistem olmamasına rağmen, 4 yıldan az bir sürede, Türk nüfusunun takriben %2'sini temsil eden 1.4 milyonluk katılımcı sayısına ulaştı. Bireysel emeklilik sisteminin Türkiye'deki geleceği çok parlak görünüyor. Yabancı şirketler de bu sebeple sektörümüze yatırım yapıyorlar. Bugün, 11 emeklilik şirketinden 8 tanesinin yabancı sahibi ya da yabancı ortaklığı vardır" dedi. Kozanoğlu konuşmasını iki ay içerisinde, AK Emeklilik ile Aviva'nın birleşerek AvivaSA adıyla pazar lideri olacağını söyleyerek tamamladı.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı