Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılım hızla artıyor!

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılım hızla artıyor!

AvivaSA CEO'su Meral Eredenk, BES'e katılımın her geçen gün arttığını ve yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre net katılımcı sayısında yüzde 279, net katkı payı üretiminde ise yüzde 164 büyüme yaşandığını; yeni dönemle birlikte, ilk altı ay için katılımcılara ödenen devlet katkısının 480 milyon TL'yi aştığını vurguladı.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) 1 Ocak 2013 yılında başlayan yüzde 25 devlet katkısı, sektörü büyütmeye devam ediyor. Daha önce ağırlıklı olarak vergi avantajından faydalanan bordrolu kesim için avantaj sunan BES, yeni dönemde serbest meslek sahibi, çiftçi, esnaf ve ev hanımı gibi bordrolu işlerde çalışmadığı veya düzenli geliri olmadığı için vergi avantajından yararlanamayan kesim için de avantajlı bir yapı kazandı. BES, bugün hiçbir yatırım aracında söz konusu olmayan bir avantaja, yüzde 25 devlet katkısına sahip. 
Yılın ilk yarısında net katılımcı sayısında %279, net katkı payında %164 artış
2013'ün ilk altı ayı değerlendirildiğinde BES'in gelişmesi için yapılan çalışmaların meyvelerini hızla verdiğini söyleyen AvivaSA CEO'su Meral Eredenk, sisteme katılımın her geçen gün arttığını belirterek; "2012 ile 2013 yılının ilk altı aylarını karşılaştırdığımızda, net katılımcı sayısındaki artışın yüzde 270'i, net katkı payındaki artışın ise yüzde 160'ı geçtiğini görüyoruz. Emeklilik Gözetim Merkezi'nin rakamlarına göre 2012'nin ilk altı ayında sisteme 199 bin net katılım sağlanmıştı, bu senenin aynı döneminde ise yeni katılımların sayısı 550 bini aştı. 2012'nin ilk yarısında 1,8 milyar TL olan net katkı payı üretimi ise bu yıl 3 milyar TL'ye ulaştı" dedi.
Devlet katkısı 480 milyon TL oldu
Devlet katkısı ödemelerinin düzenli olarak yapılmaya başladığını belirten Eredenk, "Sigortacılık, Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Nisan sonunda başladığı devlet katkısı ödemelerini belli bir program dahilinde yapıyor. Yılbaşından itibaren uygulanmaya başlayan ve katılımcıların hesaplarına yatırılan devlet katkısı kapsamında Hazine, Haziran 2013 itibarıyla sisteme toplam 480 milyon TL destek sağlamış oldu" dedi.
2023'te fon büyüklüğü 300 milyar TL'yi geçebilir
Türkiye'de bireysel emeklilik alanında büyük bir potansiyel olduğunu ifade eden Meral Eredenk, "2003 yılının Ekim ayında yürürlüğe giren BES, 10 yılı tamamlamaya yaklaşıyor. Emeklilik Gözetim Merkezi'nin verilerine göre BES, fon büyüklüğünde 23 milyar TL'ye katılımcı sayısında ise 3,7 milyon kişiye ulaştı. Yüzde 25 devlet teşvikinin pozitif etkisi sayesinde, 2013 yılında toplam BES katılımcı sayısının 4,1 milyonu aşmasını, BES fon büyüklüğünün ise 27,4 milyar TL'nin üzerine çıkmasını öngörüyoruz. Yeni projeksiyonlar doğrultusunda BES'in 2023 yılında fon büyüklüğünde 300 milyar TL'yi, katılımcı sayısında ise 10 milyon kişiyi aşacağını öngörüyoruz" dedi. 
Pazarın yüzde 20'sine talibiz
2013 içinde pazar nereye doğru ilerlerse ilerlesin AvivaSA olarak pazarın yüzde 20'sine talip olduklarını belirten Meral Eredenk, hedefleriyle ilgili şunları söyledi; "2013 yılında fon büyüklüğümüzün 5,5 milyar TL'yi aşmasını hedefliyoruz. Yıla hızlı bir başlangıç yaptık. Bu dönemde AvivaSA'nın sahip olduğu çoklu dağıtım kanalı yapısının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu dönemde müşterilere çok kanaldan dokunan şirketler kazançlı çıkacaktır. Biz AvivaSA olarak ek asistans paketleri gibi müşterilerimize yönelik iletişim faaliyetlerine ve kampanyalara ağırlık verdik. Müşteri memnuniyeti için yeni altyapı ve teknoloji yatırımları yaptık. Yeni kampanyalarla çalışmalarımızı daha geniş kitlelere yayıyoruz. Vakıf ve sandıkların bireysel emekliliğe dahil edilmesi yönündeki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hedeflerimiz büyük".

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı