"AvivaSA Emeklilik ve Hayat" BES'te sektör lideri oldu!

Devlet katkısı dahil yaklaşık 8,3 milyar TL'lik fon büyüklüğüne ulaşan AvivaSA, toplam 19 şirketin faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik sektöründeki %19,2 pazar payı ile liderliğe yükseldi. AvivaSA'nın IFRS karı 2015'in ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 büyüyerek 56 milyon TL'ye ulaşırken, özsermaye karlılığı ise yıllık bazda yüzde 33 seviyesinde gerçekleşti.

AvivaSA Emeklilik ve Hayat, Emeklilik Gözetim Merkezi'nin 31 Temmuz 2015 tarihinde açıklanan verilerine göre, devlet katkısı dahil yaklaşık 8,3 milyar TL'lik toplam fon büyüklüğü ile sektörünün lideri oldu. AvivaSA'nın katılımcı sayısı ise 794 bin kişiyi aştı.

Meral Eredenk Kurdaş: "Pazar payımız yüzde 19,2'ye ulaştı"

Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) başladıktan sonra halka açılan ilk emeklilik şirketi olan AvivaSA, yakaladığı hızlı büyüme trendini sürdürürken, CEO Meral Eredenk Kurdaş şu açıklamayı yaptı:

"Yılın ilk yarısında elde ettiğimiz sonuçlarla, cazip büyüme fırsatları sunan Türkiye bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörünün öncü ve kârlı şirketlerinden biri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugüne kadar işveren grup emeklilik planlarında yüzde 26'lık pazar payı ile sürdürdüğümüz liderliği, şimdi de fon büyüklüğünde yakaladığımız liderlikle perçinlemekten mutluluk duyuyoruz. Toplam 19 şirketin faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik sektörü genelinde pazar payımız yüzde 19,2'ye ulaştı. Varlık büyüklüğü bazında yakaladığımız liderliğin yanı sıra, 2015'in ilk yarısı, finansal sonuçlarımızdaki kuvvetli performansın da devam ettiği bir dönem oldu. IFRS karımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 büyüyerek 56 milyon TL'ye ulaştı. Özsermaye karlılığımız ise yıllık bazda yüzde 33 gibi hayli yüksek bir seviyede gerçekleşti."

Türkiye'de BES'e katılabilecek 18 yaşın üstünde 52 milyon kişi var

Kurdaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ortağımız Aviva, faaliyet gösterdiği ülkeler arasında "yıldız pazar" olarak Türkiye'yi işaret ediyor. Bu büyüme gücümüzü; Türkiye'nin en büyük direkt satış kadrosunun yanı sıra, güçlü bankasürans ağı, acenteler, tele-satış ve kurumsal projelerden oluşan çoklu dağıtım kanalımızdan alıyoruz. Son yıllarda bireysel emeklilik sektöründe yapılan teşvik edici düzenlemeler; müşteri tabanının genişlemesi, çıkış oranlarının azaltılması ve katkı paylarının artırılması gibi olumlu gelişmelere yol açtı. Ancak Türkiye'de BES'e katılabilecek 18 yaşın üstünde yaklaşık 52 milyon kişinin bulunmasını başlı başına bir fırsat olarak görüyor ve kat edilecek çok yolumuz olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde de "karlı büyüme" temel hedefiyle müşterilerimize ve yatırımcılarımıza katma değer yaratan ürün ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz."

Emeklilik Gözetim Merkezi – 31 Temmuz 2015 tarihli verileri:

AvivaSA Emeklilik ve Hayat:

Katılımcıların fon tutarı: 8 milyar 313 milyon TL (Devlet Katkısı 750 milyon TL dahil)

Katılımcı sayısı: 794 bin kişi

AvivaSA hakkında

Türkiye'nin önde gelen bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinden AvivaSA Emeklilik ve Hayat, 31 Ekim 2007 tarihinde kurulmuştur. Türkiye'nin en güçlü gruplarından Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. ile üç yüz yılı aşan köklü bir geçmişe sahip İngiliz sigorta devi Aviva plc.'nin eşit ortaklık ilkesiyle kurulan AvivaSA'nın hisselerinin yüzde 19,67'lik bölümü ise "AVISA" koduyla Borsa İstanbul'da işlem görmektedir. AvivaSA, "bireysel emeklilik", "hayat sigortası", ve "ferdi kaza sigortası" alanlarında yenilikçi ürünlerini, benzersiz çoklu dağıtım kanalı yapılanması ile müşterilerine sunmakta; Türkiye'nin en büyük direkt satış kadrosunun yanı sıra Akbank, OdeaBank ve Abank işbirlikleri bulunan güçlü bankasürans ağı, acenteleri, telesatış kanalı ve Kurumsal Projeler ekibi ile hizmet vermektedir.

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı