Sektör Lideri AvivaSA, Otomatik Katılıma Hazır

Sektör Lideri AvivaSA, Otomatik Katılıma Hazır

AvivaSA CEO'su Fırat Kuruca: "Otomatik Katılım" uygulaması, Avrupa'nın ve Türkiye'nin "Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığına" en etkili çözümdür."

Emeklilik Gözetim Merkezi'nin verilerine göre, devlet katkısı dâhil 11,7 milyar TL'lik fon büyüklüğü ve yüzde 19.3 pazar payı ile sektör lideri olan AvivaSA; yeni yılla birlikte, kademeli geçişle uygulamaya konacak Otomatik Katılım'a hazır.

Ekim ayında, Deloitte işbirliğiyle, Türkiye dahil Avrupa'nın seçilmiş 9 ülkesinde gerçekleştirdiği "Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı Araştırması"nın raporunu açıklayan AvivaSA; Otomatik Katılım uygulamasını, hem bu açığa etkili bir çözüm olacağı ve hem de lider konumda olduğu pazarı büyütüp, derinleştirme potansiyeli için destekliyor.

Emeklilik Tasarruf Açığına Dikkat!

Konuyla ilgili bir açıklama yapan AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO'su Fırat Kuruca, Otomatik Katılımın sağlayacağı en büyük faydanın, ülkemizin, Avrupa'nın ve belki de dünyanın yaşadığı temel sorunlardan birisi olan Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı'na sunacağı katkı olacağına inandığını vurgulayarak; "Türkiye'nin her yıl kişi başı 3.200 Euro, toplamda ise 125,2 milyar Euro ek tasarruf yapması gerekiyor. Bu rakam, GSYİH'nin yüzde 19'una denk geliyor. 125,2 milyar Euro ile ülkemiz, emeklilik tasarruf açığında 5.sırada ama GSYİH ile kıyaslandığında açığı en fazla olan ülke. 2010 yılında yapılan aynı araştırmada ise, ülke olarak yapmamız gereken yıllık ek tasarruf 91 milyar Euro; kişi başına düşen tasarruf açığı ise 2.400 Euro çıkmıştı." dedi.

Yaptıkları araştırmada, emeklilik dönemi tasarruf açığının kıta genelinde toplam 2 trilyon Euro'ya dayandığını belirten Kuruca, İngiltere örneğinde gayet başarılı uygulanan Otomatik Katılım ile açığın durdurulduğuna hatta düşüşe geçtiğine dikkat çekti.

Tasarruf Bilinci ve Pazar Kapasitesi

Ülke olarak, hem bireysel tasarruf açığımızın yüksekliğine hem de sigorta penetrasyon oranı ve bilincinin düşüklüğüne dikkat çeken Kuruca, "Otomatik Katılım'ın bir diğer katkısı, pazarı ve sektörü büyütmek ve derinlik katmak olacaktır. Ayrıca, Türk insanının sigorta ve tasarruf bilincine yapacağı katkıyı da unutmamak gerekir. Otomatik Katılım'dan, özellikle bu bilinçlenme noktasında çok umutluyuz." dedi.

Kademeli Geçiş

Otomatik Katılım ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgiler de veren Kuruca, sistemin şirketler üzerinden yürütüleceği ve bunun da kademeli olacağına değinerek, şu bilgileri verdi: "İlk planda 1 Ocak 2017'den itibaren, 1000 kişi ve daha fazla çalışanı olan özel işletmeler sisteme dâhil olacak ve 1 Ocak 2019 tarihine kadar ise, kademeli olarak toplam 14 milyonun üstünde çalışan sisteme dâhil edilmiş olacak."

Çoklu Dağıtım Kanalı ve Uzman Saha Ekipleri

Otomatik Katılım uygulaması konusunda AvivaSA'nın hazırlıkları hakkında da bilgiler veren Kuruca; yeni uygulama için özel oluşturdukları uzman saha ekiplerine, var olan çoklu dağıtım kanallarına ve hızlı ve kolay İK çözümleri sunan platformuna dikkat çekerek, sözlerine şöyle son verdi: "Türkiye'nin her zaman her yerinden ulaşılabilir yaygın bir satış kadromuz var. Türkiye'de 2 bini aşkın kurum BES'te bizi tercih ediyor. Yurt genelindeki en büyük kurumsal satış ekibine sahibiz. Ve ayrıca hissedarlarımız Sabancı Holding'in güvencesi ve İngiliz ortağımız Aviva'nın yıllardır İngiltere'de edindiği otomatik katılım tecrübesi bizi daha da güçlü kılıyor. Kısacası AvivaSA olarak biz, Otomatik Katılım uygulamasına hazırız. Bu süreçte, yoğun bilgilendirme toplantıları düzenledik. Birebir firma görüşmelerimizin yanı sıra; YASED, PERYÖN ve CHRO etkinliklerimizi örnek verebilirim. Tekrar vurgulamak istiyorum, Otomatik Katılım uygulamasının en büyük katkısı, Emeklilik Tasarruf Açımızı kapatmak noktasında olacaktır. Zaten Emeklilik Dönemi Tasarruf Açığı araştırmamızda da buna dikkat çekmiştik."

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı