AvivaSA BES’te liderliğini sürdürüyor

AvivaSA BES’te liderliğini sürdürüyor

AvivaSA liderliğini sürdürüyor

GERİ

AvivaSA, 2019 ilk çeyrek sonuçlarına göre, mevcut BES ve Otomatik Katılımdaki sektör liderliğini sürdürdü.

Firma mevcut BES’te, 17,4 milyar TL’lik fon büyüklüğü, 810 bin katılımcı sayısı ve yüzde 19 pazar payına ulaştı. Sabancı Holding ve Aviva iştiraki olan AvivaSA ayrıca, geçen yılın aynı dönemine göre, fon büyüklüğünü yüzde 11 artırma başarısı gösterdi. Otomatik Katılımda ise, 504 milyon TL fon büyüklüğü ve 622 bin çalışan sayısıyla, 2018 yılı ortasında yakaladığı, kamu hariç özel sektör kapsamında sektör liderliğini devam ettirdi. Firma geçen yılın aynı dönemine göre, fon büyüklüğünü yüzde 121, katılımcı sayısını ise yüzde 53 artırma başarısı gösterdi.

Hayat branşında ise, sektörün geleceği kabul edilen “serbest hayat” branşında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46’lık bir büyüme yakaladı. Bu oranın sektörün çok üzerinde bir rakam olduğu ifade edildi.

Mevcut BES fon büyüklüğü ve Otomatik Katılım katılımcı sayısı sektör lideri ve serbest hayat branşının en hızlı büyüyen firması AvivaSA, liderlik ve sürdürülebilir büyüme yolculuğuna devam ediyor.

Firma ilk çeyrekte ayrıca, “müşteri odaklı dijitalleşme” stratejisi çerçevesinde, sektörünün en gelişmiş mobil uygulaması AvivaSA Mobil ve uygulamanın FonPro fonksiyonuyla dikkat çekti.

Mevcut BES’de devam eden liderlik

Mevcut BES fon büyüklüğünde liderliklerini sürdürdüklerini belirten AvivaSA CEO’su Fırat Kuruca, konuyla ilgili şunları söyledi: “AvivaSA olarak, Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) 31 Mart 2019 tarihli verilerine verilere göre, mevcut BES’te 17,4 milyar TL’lik fon büyüklüğü, 810 bin katılımcı sayısı ve yüzde 19 pazar payıyla; fon büyüklüğü sektör liderliğimizi, kesintisiz bir şekilde 4 yıl boyunca sürdürdük. Ayrıca geçen yılın aynı dönemine göre, fon büyüklüğümüzü yüzde 11 artırma başarısı gösterdik. Sektörümüz ise, yine aynı verilere göre, fon büyüklüğünde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13’lük bir artışla 91,3 milyar TL’ye ve katılımcı sayısında ise 6,8 milyon kişiye ulaştı.”

Otomatik Katılımda da liderlik devam ediyor

Otomatik Katılım verilerini de değerlendiren Kuruca, 2018 yılı ortasında yakaladıkları, kamu hariç özel sektör kapsamında r liderliğini devam ettirdiklerini vurgulayarak; “EGM’nin yine aynı tarihli verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 121 artışla, 504 milyon TL fon büyüklüğü ve yüzde 53 artışla, 622 bin çalışan sayısına ulaştık. Sektörümüz ise, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 124 artışla, 5,4 milyar TL fon büyüklüğüne ve yüzde 37 artışla, 5,2 milyon kişiye ulaştı.”

Serbest hayatta sektörün üstünde başarı

Hayat branşında ise, özellikle hayat sigortalarının geleceği kabul edilen “serbest hayat” branşında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46’lık bir büyüme yakaladıklarını ifade eden Fırat Kuruca, firma olarak tüm hayat ve ferdi kaza sigortası prim üretimlerinin üçte ikisini, kredi bağlantısız hayat sigortalarının oluşturduğunun ve bu oranın sektör ortalamasının çok üzerinde olduğunun altını çizdi. Kuruca ayrıca, bu yılın ilk çeyreğinde, hayat ve ferdi kaza pirim üretimlerinin, 71,5 milyon TL olarak gerçekleştiğini belirtti.

Sektörün en gelişmiş mobil uygulaması: AvivaSA Mobil

Müşteri ihtiyaç ve beklentileri gözetilerek tasarlanan kullanıcı odaklı deneyimiyle, dünyadaki yenilikçi teknoloji ve tasarım trendlerinin uygulandığı AvivaSA Mobil’in sektörde fark yaratan birçok fonksiyon ve yeniliği bir arada barındırdığını vurgulayan Kuruca: “Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak, sektörümüzün en gelişmiş mobil uygulaması AvivaSA Mobil’i geçen senenin sonunda hayata geçirdik. Müşterilerimiz AvivaSA Mobil ile Birikim, Poliçe ve Teminat detaylarını hızlı ve kolayca yönetebiliyor. Bireysel emeklilik müşterileri, yatırımlarını yönetmek, birikimlerinin getirisini artırmak veya hangi fonu alıp satacaklarına karar vermek gibi konularda genelde zorlanır. Müşterilerimizin bu ihtiyacından yola çıkarak FonPro’yu, başka bir ifadeyle Otomatik Fon Danışmanlığı fonksiyonunu geliştirdik. Müşterilerimiz, FonPro ile fon dağılımlarını görüntüleyebiliyor ve istedikleri şekilde fon değişikliği yaparak BES birikimlerine kolayca yön verebiliyor. AvivaSA Mobil’in yeni versiyonunun çalışmalarını da bitirmek üzereyiz. Bugüne kadar 94 bin aktif kullanıcı ve 190 bin indirme sayısına ulaştık. ” dedi.

Liderliğe 2019’da devam

Kuruca, 2019 hedeflerinin, mevcut BES’de 2015 yılında yakaladıkları fon büyüklüğü ve Otomatik Katılımda ise, 2018 yılı ortasında yakaladıkları, kamu hariç özel sektör kapsamındaki sektör liderliklerini güçlendirerek devam ettirmek olduğunu, hayat pazarında ise pazar payını büyütmeyi hedeflediklerini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı