AvivaSA, Geleceği Biriktirmeye Devam Ediyor

AvivaSA, Geleceği Biriktirmeye Devam Ediyor

Türkiye'nin önde gelen bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinden AvivaSA Emeklilik ve Hayat, birinci yılını geride bıraktı. Başarılı bir entegrasyon sürecinin ardından ilk yılını kutlayan AvivaSA, pazara sunacağı yeni ürünlerle sisteme katılım hızını artırmayı hedefliyor.

Türkiye'nin önde gelen bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinden AvivaSA Emeklilik ve Hayat, kuruluşunun birinci, sistemin ise beşinci yılını değerlendirmek üzere, Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kozanoğlu, Yönetim Kurulu Başkanvekili Anupam Sahay ve Genel Müdür Meral Egemen'in katılımıyla Swissôtel'de bir basın toplantısı düzenledi. Toplantının açılış konuşmasını yapan AvivaSA Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Meral Egemen, bireysel emeklilik sisteminde (BES) ilk birleşme operasyonunu yöneterek önemli bir bilgi birikimi yarattıklarını, bu birleşmenin AvivaSA'nın gelecekteki başarılarına ve karlılığına büyük katkı sağlayacağını söyledi. Bireysel emeklilik ve hayat sigortacılığının, kişilerin geleceklerine sahip çıkmak için bugünden yaptıkları uzun soluklu bir birikim alanı olduğunu belirten Meral Egemen, yaklaşık bir yıldır yürütülen entegrasyon sürecinin, işbirliğine dayalı takım çalışmasıyla üstün sonuçlar elde edilebileceğini gösteren birinci sınıf bir çalışma olduğunun altını çizdi. Egemen, entegrasyon süreci kapsamında AvivaSA'nın 20 alt program ve 200'den fazla projeyi 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlayarak BES'te önemli bir bilgi birikimi yarattıklarını ifade etti.

Yılsonu hedefleri hakkında bilgi veren Meral Egemen, AvivaSA olarak yılsonunda 300 bin katılımcıya, fon büyüklüğünde de 1,5 milyon TL'ye ulaşmayı planladıklarını söyledi. Egemen sözlerini şöyle sürdürdü: "BES'e katkı sağlayacak, sistemin uzun dönemli birikim mantığını destekleyen, kişileri farklı dönemlerinde sistemde kalmaya teşvik edecek yenilikçi bir ürünü sektöre sunacağız. Bunun yanı sıra hayat sigortası alanında, anlaşılması kolay, müşteri dostu ürünlere ağırlık vereceğiz. Rekabetçi gücümüz olan çoklu dağıtım kanallarımızın geniş erişim ağını dikkate alarak farklı kanallarda farklı ürünlere ağırlık vereceğiz."

Aviva plc.'nin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 28 ülkede toplam 100 bin katılımcı üzerinde yaptığı araştırma sonuçlarından örnekler veren Meral Egemen, 55 yaş ve üzerindeki kişilerin sadece yüzde 12'sinin hükümetin sunduğu emeklilik sisteminin kendilerini koruyacağını düşündüğünü, dolayısıyla çalışanların şimdiden bu sisteme girerek geleceklerini güvence altına alması gerektiğini sözlerine ekledi.

Akın Kozanoğlu: "Sürdürülebilir büyüme hızına ulaşacağız"

Toplantıda konuşan AvivaSA Emeklilik ve Hayat Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kozanoğlu, AvivaSA entegrasyonunun sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için hem Aviva'dan hem de AK Emeklilik'ten en üst seviyede yönetim desteği ve katılımı sağlandığını söyledi. İki şirketin de en iyi uygulamaları ve sistemleri seçilerek AvivaSA'nın operasyonlarına adapte edildiğini belirten Kozanoğlu, "Sonuçta kısıtlı bir zaman diliminde çok iyi yönetilen bir entegrasyon çalışması oldu" dedi.

Aviva plc.'nin ideal bir ortak olduğunun ifade eden Akın Kozanoğlu, Sabancı Holding'in ana iş kollarından birinin finans olduğunun altını çizerek holdingin popülist yaklaşımlardan uzak, kalıcı ve uzun vadeli yatırımlara imza attığını, AvivaSA'nın da kısa süre içinde sürdürülebilir bir büyüme hızına ulaşacağına inandıklarını ifade etti. BES'in ülke ekonomisi için önemine de değinen Akın Kozanoğlu, bireysel emeklilik gibi birey ve kurumların geleceğini güvence altına alan sistemlerin, özellikle gelişmekte olan ülke ekonomileri için büyük katkı sağladığını söyledi.

Global krizin etkilerine de değinen Kozanoğlu, sigortacılık sektörünün bu durumdan olumsuz etkilenebileceğini, fakat Türk finans sektörünün 2001 krizinden büyük dersler çıkardığını sözlerine ekledi.

Anupam Sahay: "AvivaSA'yla gurur duyuyoruz"

AvivaSA Emeklilik ve Hayat Yönetim Kurulu Başkanvekili Anupam Sahay ise, global krize rağmen Türkiye'deki sistemin olumlu sinyaller verdiğini ve pazarın potansiyeline inandıklarını belirtti. Aviva plc. olarak Türkiye pazarında Sabancı Holding'le yapılan bu ortaklıktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Sahay, "Aviva'nın Türkiye'ye güveninin bir göstergesi olan AvivaSA'nın bir yıllık zaman dilimi içerisinde gerçekleştirdiği atılımlarla gurur duyuyoruz. Türkiye ekonomisi içinde Sabancı Holding'le birlikte yer almak bizim için çok önemli" diye konuştu.

AvivaSA'nın birinci, BES'in beşinci yılı...

AvivaSA Emeklilik ve Hayat, bireysel emeklilik sektöründe (BES) ilk yılını doldururken, sistem de Türkiye'deki beşinci yılını geride bıraktı. Henüz gelişme aşamasındaki sisteme bugüne kadar 1,7 milyonun üzerinde katılımcı girerken, biriken fon tutarı ise 5,7 milyar TL'yi aştı. 2008 yılı sonunda toplam katılımcı sayısının 2 milyon kişiye, fon büyüklüğünün ise 7 milyar TL'ye ulaşması hedefleniyor. 10 yıllık dönemde ise katılımcı sayısının 4 milyona, fon büyüklüğünün 20 milyar TL'ye ulaşması bekleniyor.

AvivaSA ise Emeklilik Gözetim Merkezi'nin (EGM) 31 Ekim 2008 tarihli verilerine göre 1.318.256.127 TL fon büyüklüğü, 1.216.949.101 TL katkı payı ve 1.172.606.989 TL yatırıma yönlenen tutar ile BES'te liderlik koltuğunda oturuyor. 270.333 katılımcı ve 313.693 sözleşme sayısıyla da üçüncü sırada yer alıyor. AvivaSA ayrıca 107.640.126 TL prim üretimiyle hayat sigortaları sektöründe yüzde 8.75 pazar payına sahip ve sektör üçüncülüğünü elinde bulunduruyor.

AvivaSA Emeklilik ve Hayat'ın bireysel sözleşmelerin yanı sıra kurumsal katılım alanında 220 milyon TL'nin üzerinde fon büyüklüğü ve 450'nin üzerinde kurumla sözleşmesi bulunuyor. Birçok çokuluslu şirket ve Türkiye'nin önde gelen sivil toplum kuruluşları bireysel emeklilikte AvivaSA'yı tercih ederek çalışanlarına ya da üyelerine önemli avantajlar sağlıyor. AvivaSA Emeklilik ve Hayat'ın fon büyüklüğünün yüzde 30'unu kurum katkılı sözleşmeler, yüzde 70'unu ise bireysel sözleşmeler oluşturuyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı