Aviva, 2009'da büyümeye devam etti

Aviva, 2009'da büyümeye devam etti

AvivaSA Emeklilik ve Hayat'ın yüzde 49,7 ortağı, Aviva Sigorta'nın %98,66 hissedarı ve dünyanın beşinci büyük sigorta grubu olan Aviva plc.; küresel ekonomik krizin etkilerine rağmen bireysel emeklilik, hayat sigortası ve elementer sigorta satışlarının olumlu etkisiyle büyümesini sürdürdü. Aviva, 2009 yılında sermaye verimliliğini ve kârlılığını koruyarak toplam 36 milyar sterlinlik satış gerçekleştirdi.

2009'un dördüncü çeyreğinde; İngiltere, Avrupa ve ABD dahil olmak üzere faaliyet gösterdiği tüm bölgelerdeki bireysel emeklilik, hayat sigortası ve elementer sigorta satışlarında üçüncü çeyreğe göre yüzde 21'lik artış sağlayan Aviva, toplam 8 milyar sterlinlik satışa ulaştı. Buna göre Aviva, 2009'un son çeyreğinde satış hacmini Türkiye'nin de içinde bulunduğu Avrupa Bölgesi'nde yüzde 39, ABD'de yüzde 45 ve İngiltere'de yüzde 17 oranında artırdı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Aviva Avrupa CEO'su Andrea Moneta, "2009 yılını iş hacmimizi, sermaye etkinliğimizi ve kârlılığımızı dengeleyerek yönettik. Hollanda'da Delta Lloyd'un halka arzı "Tek Aviva, iki katı değer" stratejimizi gerçekleştirmemizde bize önemli bir ivme kazandırdı. Satış hacmimizin artmasında kriz dönemi nedeniyle tasarruf yapma ihtiyacının atması ve banka sigortacılığının güçlü performansı temel etken oldu. Böylece 2010 yılına güçlü bir başlangıç yaptık. Önümüzdeki dönemde ekonomik koşulların düzelmeye başlamasının getirdiği potansiyelden yararlanmak üzere kârlı büyümeye ve operasyonel etkinliğe odaklanarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

2009'un 4'üncü çeyreğinde tüm dünyadaki satışlarını artıran Aviva, söz konusu başarıyı tüm dünyada artan tasarruf etme eğilimine bağlıyor. 2009'da iş hacmi, mali etkinlik ve kârlılık arasında denge yaratan Aviva, böylece 2010'a da güçlü bir başlangıç yaptı.

SOSYAL MEDYADA BİZ

Sabancı
Yukarı